Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mégis mi a fene olyan rejtélye...

Mégis mi a fene olyan rejtélyes egy fekete lyukban?

Figyelt kérdés

Összeroskadt csillag, aminek akkora gravitációja van, amiből fény sem tud megszökni. Ezért fekete (gondolom).

Tehát ez egy égi test, amit hívnak szingularitásnak és aminek akkora a gravitációja, hogy az eseményhorizonton túl már a fényt is magába szívja. (ha így van legalábbis, akkor tök érthető számomra)


De akkor mi az a nagy rejtély benne?

Elnyel mindent és összezúz, vagy nem? Mint amikor a nemtom milyen űrszondát belevezették a Jupiterbe és egy idő után összeroppant a bolygó hatalmas gravitációja alatt.


A fekete lyuk nem ugyanez, csak sokkal nagyobb gravitációval, akkorával ami a fényt is elnyeli?


És mi az pl az Interstellarban (meg már több filben hallottam), hogy a probléma megoldását egy fekete lyuk belsejében kell keresni?

Mivan?

Miért olyan biztosak, hogy ott megtalálják a megoldást? (pl az Interstellarban biztos volt benne Murph).


Ha én belemennék egy fekete lyukba és valami csoda folytán egyben maradnék, és valami csoda folytán a végtelen gravitáció nem hatna rám a csillagból hátramaradt égi test felszínén, akkor rájönnék hogyan kell megoldani az éhezés problémáját világszerte? És milyen formában közölné velem? vagy ennek semmi értelme, és csak science fiction? :D


Mit tud elmondani egy összeroskadt, kritikus tömegű kis égi test a végtelenül erős gravitációjával?


2017. aug. 14. 16:45
 1/8 sadam87 ***** válasza:
100%

"Tehát ez egy égi test, amit hívnak szingularitásnak"

Nem, nem az égitestet nevezik szingularitásnak (azt fekete lyuknak nevezik). A matematikában a szingularitás egy olyan érték, aminél a függvény nem értelmezhető.

"a végtelen gravitáció nem hatna rám a csillagból hátramaradt égi test felszínén"

Jelenlegi tudásunk szerint ott nem is hathatna, mivel nincs felszíne. A fekete lyukban (amennyire tudjuk) az összes anyag egyetlen pontba sűrűsödik össze. Ez a szingularitás. Azért nevezik szingularitásban, mert ebben a pontban a gravitáció ereje elvileg végtelen lesz, azaz hagyományos fizikai függvényekkel nemigen lehet vele mit kezdeni.

[link]

[link]

Ezen kívül azért is érdekesek a fekete lyukak, mivel nemigazán tudjuk, pontosan mi van az eseményhorizonton belül. A modellek egy része szerint nem juthat ki belőlük információ (bár vannak olyan kutatók, akik szerint de).

2017. aug. 14. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

1. Az a "fene rejtélyes", hogy fogalmunk sincs, hogy hogy néz ki belül - és jelenlegi tudásunk szerint nem is nagyon lesz, mert a fekete lyukból nem jön ki semmi (a Hawking-sugárzáson kívül). Csak elméleteink vannak, hogy a fekete lyukon belüli térgörbület mekkora, milyen hatásai lehetnek, és hogy létezik-e belül valamiféle "féreglyuk", de ezekről nincsenek, és legalábbis belátható időn belül nem is lesznek közvetlen tapasztalataink, méréseink.


2. Az Interstellar egy FILM, és nem egy tudományos értekezés. A film tartalmát, gondolatait, és következtetéseit ennek megfelelő kritikával kell fogadni. Valóban kellemes, szórakoztató mű, de NEM egy tudományos elmélet megfilmesítése, hanem az írói fantázia szüleménye.

Nem biztos, hogy a fekete lyuk belsejében bármire is "megoldást" találunk.


3. Az az "összeroskadt, kritikus tömegű kis égi test a végtelenül erős gravitációjával" azért elég sok mindent el tud mondani nekünk, bár igaz, hogy sem az éhezés problémáját, sem más hasonló dolgok megoldását nem tudja elmondani.

Viszont sokat árulkodik a saját (és csillagtársai) életútjáról, fejlődési lépéseiről, a Világegyetem sorsáról. És éppen ez az, amit a tudósok vizsgálnak a hasonló égitesteken, nem pedig az éhezés megoldását.

2017. aug. 14. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A gravitáció NEM végtelen benne, mivel valószínűleg nem egyetlen pont - de ha az lenne, arra sincs bizonyítva a végtelen gravitáció.

Több gond is van vele:

- nem igazán tudjuk, hogy pontosan mi is van az eseményhorizont alatt. Valószínűleg fénysebesség felett zuhan bele a tér, de ezt elég nehéz értelmezni. Kb. azt jelenti, hogy akármerre is indulsz el, akár fénysebességgel - mindenképpen a középpont felé fogsz haladni.

- az igazi gondok a középpontban vannak. Nem tudjuk, hogy ott milyen formában van az anyag, mekkora kiterjedésű, mi történik vele, hogyan telik a idő, van-e onnan kiút, stb.

Elképzelések vannak, a húrelmélet is mond róla dolgokat - de ezek még nincsenek bizonyítva.


Az pedig, hogy ott megoldásokat találnának, az idővel függ össze, ami ott másképp telik. Tehát, aki ott van, és még túl is éli, az esetleg találhat megoldást olyan dolgokra, amelyekhez nagyon sok idő kell.

2017. aug. 14. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Világos, köszönöm szépen, mindegyik válasz hasznos volt :)
2017. aug. 14. 17:48
 5/8 sadam87 ***** válasza:

#3

"A gravitáció NEM végtelen benne, mivel valószínűleg nem egyetlen pont - de ha az lenne, arra sincs bizonyítva a végtelen gravitáció"

Nem én találtam ki.

[link]

[link]

Az igaz, hogy nem feltétlenül pontszerű (pl. forgó vagy töltéssel rendelkező fekete lyukaknál).

De mivel valóban nem jutunk információhoz a fekete lyukból, így (gondolom) nyilván nem tudunk semmi biztosat. Egyébként sem vagyok a téma szakértője, tehát tőlem igazad is lehet, csak akkor légy szíves támaszd alá valami forrással.

2017. aug. 14. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Két dolog van itt:

1: a mi világunkban a Plnck-méret a minimális. Ez alatt nincs értelme méretről beszélni. Ez viszont nem nulla.

A húrelmélet szerint a fekete lyuk közepén 3 db. összefonódott húr van, amelyek így együtt gömb alakúak és Planck méretűek - és erre tapad rá az összes többi, azóta beleesett húr.

[link]


2: gyakorlatilag még nem sikerült megmérni, hogyan viselkedik a gravitáció mm-nél kisebb távon - így ELKÉPZELHETŐ, hogy ott másképp, mint nagy méretben.

2017. aug. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
57%

A tèridőt kèpzeld el úgy, mint egy gumiszőnyeget. Ha ráhelyezünk egy ègitestet, annak a tömege meghajlítja a tèridőt valamilyen mèrtèkben, mint ahogy egy kifeszített gumiszőnyeg besüpped.

Most helyezz rá erre egy nagyon nagy tömegű fekete lyukat. A tèridő nem szakad át, de a vègtelensègig süpped befelè(lefelè), mint egy feneketlen kút. Na ez az, amit nehèz elkèpzelni.

2017. aug. 15. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 sadam87 ***** válasza:

#6

Jogos, amennyire tudom, az általam írtak az ált. relativitás elmélet alapján következnek, az meg úgy tűnik, nem működik csont nélkül kis léptékben.

A húrelméletekhez meg nem értek, úgyhogy inkább elhiszem. :D

2017. aug. 15. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!