Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha forró fém (acél) találkozik...

Ozmium42 kérdése:

Ha forró fém (acél) találkozik vízzel, akkor gőzrobbanás keletkezik, vagy hidrogénrobbanás?

Figyelt kérdés
1990-ben az ózdi acélgyárban robbanás következett be, mert állítólag víz folyt az izzó acélra egy olvasztó üstben. Minden forrás arról ír, hogy hidrogénrobbanás következett be, gondolom azt kell érteni ez alatt, hogy a víz a magas hőmérsékleten hidrogénre és oxigénre bomlott, és reakcióba lépve felrobbant, én azonban kételkedek ebben. A hirtelen elpárolgó nagy mennyiségű víz anélkül is okozhat robbanást (nagy lökéshullám), hogy kémiailag átalakulna közben. Mit gondoltok, milyen robbanás lehetett az ózdi gyárban?
2017. aug. 1. 21:52
 1/6 anonim ***** válasza:
36%
gőz, a víz bontásához magasabb hőmérséklet kell
2017. aug. 1. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Az üstben nem izzó, hanem folyékony nyersvas van(vagy acél).

A tetején a fajsúly miatt összegyűlik az izzó salak, ami jócskán tartalmaz szenet is. Ez már tudja bontani a vizet,ami viszont fel tud robbanni. Ráadásul a salak porózusos, a ráfolyó víz azonnal gőzzé válik, és beáramlik a salak belsejébe, ahol fajlagosan nagy felületen indul meg a víz bontása, ezáltal hirtelen sok hidrogén fejlődik.

2017. aug. 1. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
"A hirtelen elpárolgó nagy mennyiségű víz anélkül is okozhat robbanást (nagy lökéshullám), hogy kémiailag átalakulna közben." Ez így ebben a formában nem igaz. A hirtelen elpárolgó víz erősen lehűti a felületet (párolgáshő), ami aztán egyre csökkenő gőzfejlődést okoz. Ebben az esetben max. a hirtelen felcsapó forró gőz okozhat égési sérülést. Amire sokan gondolnak gőzrobbanásként, az a túlhevített, nyomás alatt lévő víz expanziós gőzrobbanása. Jellemzően kazánrobbanásnak hívják, mivel a mozdonyoknál, fűtőkazánoknál, gőzfejlesztőknél fordult elő. Kisebb léptékben, de ide tartozik a "kotyogó" kávéfőző, vagy a kukta robbanása is. Itt az a jelenség zajlik le, hogy a nyomás alatt lévő vizet 100 C fok fölé lehet hevíteni forrás nélkül. Ha hirtelen megszűnik a nyomás (dekompresszió) akkor a túlhevített víz robbanás szeren alakul gőzzé. Ebben az átalakulásban hatalmas energia van, TNT egyenértékben szokták számolni.
2017. aug. 1. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#1 Válaszadó! Megfeledkeztél a

Fe + H2O = FeO + H2

reakcióról.

SolarGyula! Azt írtad: " az izzó salak, ami jócskán tartalmaz szenet is"

Az acélművi salakok nem tartalmaznak számottevő mennyiségű szenet ( még a kohósalak se).

A salakok FeO tartalma kizárja ezt a lehetőséget.

1200°C felett lejátszódik a

FeO + C = Fe + CO

reakció.

. . . .

Dunaújvárosban is volt ilyen hidrogén robbanás, mikor a az acélmű keverő-kemencéje kilyukadt. A keverőcsarnokban nagy mennyiségű nyersvas ömlött szét. A kiérkező tűzoltók vízzel kezdték locsolni.

A fent említett reakcióból fejlődő hidrogén a levegővel keveredve detonált. Szerencsére nem halt meg, vagy sérült meg súlyosan senki.

Még a csarnok tetejét sem tépte le a robbanás, de jó nagy hangja volt. Öreg olvasztárok röhögve mesélték, hogy egy bepánikolt tűzoltót a gyárkapuban állítottak meg.

2017. aug. 2. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
91%
Akkor Dújvban voltam. Szerintem a baleset amire gondolsz, az a konverter üst kibillenése volt.Amikor kifolyt a vas a placcra, beterített egyéb technológiákat, vezetékeket, és vizet is. Na a vas alá szorult víz, robbant rendesen. Rendesen taccsra vágta az egész konvertert, talán egy évre is. Bennfentesek nekem akkor azt mondták, valaki megbuherálta a vezérlést. Akkor még komcsi világ volt, nyüzsögtek az ügynökök utána rendesen, mindenkit kihallgattak akinek köze lehetett valamihez. Szén viszont még a vasban is van jócskán, pont a konverterben égetik ki belőle oxigénlándzsákkal. Mondjuk az a szén biztos nem bontja a vizet.
2017. aug. 2. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Az az esemény amiről írtam még a 70-es évek előtt volt. Most már képzettebbek a tűzoltók.

A vízgáz reakció -


C + H2O = CO + H2


valóban nem jelentős ezekben az esetekben.

2017. aug. 3. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!