Hogyan működnek az elemek, akkumulátorok?
Na jó, ez nekem így nem áll össze. Megpróbálom leírni a folyamatot, és ha valami nem jó, akkor szólj.
Van egy fém, amelyben az elektronok magasabb energiaszinten vannak (miért?), és már egy semleges töltésű, jó vezetőnek is hajlandó átadni az elektronjait, feltéve, hogy nincsen pozitív közegben, mert akkor ragaszkodik hozzájuk(ezért nem lehet a földdel lemeríteni). Ez a katód, és a hozzáérintenek valamit ehhez a fémhez, az elektronok elhagyják azt. A fématomokból így kationok lesznek, és leválnak a fémről, bele az elektrolitba. Az elektrolitban az ionok tudnak mozogni, de az elektronok nem. Az elektronok megérkeznek az anódra, ahol ?anionokat képeznek, de azok nem válnak le?. A kationok ezt észreveszik és elvándorolnak az anionokig, a katód így semleges közeget kaphat, és folytathatja az elektronok leadását.
Na de hogyan fog elindulni a legelső elektron? Alapvetően elektrontöbblet van az anódon, mikor elkezdjük használni az elemet?
Bár ez a cikk konkrétan az anódról szól, és az elektrolízist hozza fel példának:
Az elektrolízis leírását fordítva értelmezve megkapod a galvánelem működését.
Azaz az elektrolíziskor külső elektonok beáramlásának hatására fém válik ki a katódon (redukálódik).
Van olyan elektrolízis ahol nem csak oldatból, hanem az anódról is beoldódik fém közben.
A galvánelemben pont fordítva megy a folyamat fém oldódik be a katódon (azaz oxidálódik), miközben elektronokat hajt a másik fémoxidhoz ami redukálódik az anódon. Viszont a galvánelemben ez nem megfordítható folyamat.
Van olyan ahol megfordítható azt akkumulátornak nevezzük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!