Hogy bomlik el az atom?
> akkor hogy bomlik le például a test vagy a gyümölcsök vagy akármi?
Hát úgy, hogy nem az atomok maguk bomlanak le. A bennük lévő víz egyszerűen elpárolog, bekerül a levegőbe, vagy a talajba. A többit vagy férgek, rovarok fogyasztják el, vagy lebontó baktériumok bontják le, így végül a növényben, állatban lévő anyag a talajba kerül, azt a növények felszívják, stb… Ha az atomok legókockák, akkor egy test vagy gyümölcs egy legókockákból épített építmény. A lebomlásakor nem a legókockák bomlanak el, hanem csak kvázi szétszerelődik az építmény legókockákra, vagy legókocka csoportokra. Vagy olyan ez, mintha egy fadarabot fúrnál, fűrészelnél. Ott sem eltűnik a fa, hanem forgáccsá, fűrészporrá válik.
Ahogy 2*Sü írta. Esetleg annyit hozzá, hogy a lebomlásnál némi szilárd-folyékony összetevő a kémiai bomlás illetve bakteriális felzabálás révén gázzá (széndioxid, metán stb.) alakulva távozik.
Ennek nincs köze az atom bomlásához!
Az ez:
Az energia valóban mem semmisül meg, csak tetszőlegesen átalakul.
Ha a test, vagy a gyümölcsök bomlása érdekel, ezt kell kérdezni. Az nem az atom lebomlása, a gyümölcs lebomlásakor az atom nem esik szét elemeire.
A testben (gyümölcsben) biokémiai reakciók zajlanak. Pusztulás után másfajták. A test környezetében rengeteg más élőlény van, amelynek a test (gyümölcs) a tápláléka. Ezért ez a lebomlás annyi, hogy a konkrét tesztből az anyagrészek (energia) más élőlényekbe kerül, annak lesz alkotóeleme. Eközben a benne lévő nedvesség egy része elpárolog, a hő elenyészik (a környezet részévé válik). Röviden szólva, mivel a testet (gyümölcsöt) nem tartja egyben az élet, egy részét a környező élőlények felzabálják, más része elpárolog, a környezetének része lesz, és egyes részeivel (csonttal, maggal) ugyanez sokkal lassabban, de ugyanígy megtörténik.
Az atom lebomlása más. Az atomot kívülről energia érheti, ami beépül az atomba, miáltal az instabillá válik (mert nincs erre az energiára szüksége) és egy idő múlva kilök magából valamennyi energiát. ha éppen úgy jön ki a lépés, annyit, hogy a maradék meg kevés lesz, ezért ismét instabil lesz, de most emiatt további energiák távoznak különféle elemi részek formájában, míg az atomból nem marad más, mint egy rakás elemi részecske szerte a világban.
A többieket lerövidítve: nem az atom bomlik ott, hanem a biomolekulák bomlanak le más molekulákká. A molekulák meg atomokból állnak, mint köztudott.
Az atomok bomlása egy teljesen más téma.
# 3-as válasszal kapcsolatban vannak kifogásaim:
"az atom nem esik szét elemeire."
- "atom" szó kapcsán nem szerencsés annak "elem"eiről beszélnünk, mivel a kémiai szóhasználatban a "kémiai elem" kifejezés alkalmazott az azonos protonszámú atomok megnevezésére.
"Az atomot kívülről energia érheti, ami beépül az atomba, miáltal az instabillá válik"
- Azért az konkretizálva nem is annyira energia, mindinkább részecske, konkrétan: neutron.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!