Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A felezési idő alatt egy...

A felezési idő alatt egy adott mennyiségű atom fele bomlik el? Az el nem bomlott atomok honnan tudják, hogy nem nekik kellett elbomlaniuk?

Figyelt kérdés
2011. jún. 26. 20:59
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
100%
Igen. A többi nem tudja, csak örá még nem került sor. Az, hogy egy atommag miért bomlik el pont akkor, amikor, még nem tudjuk.
2011. jún. 26. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
Kivéve persze, ha nem spontán bomlásról van szó, hanem egy előző bomlásból származó neutron találja el.
2011. jún. 26. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
100%

Ez lényegében egy statisztikai adat.


A kérdésed kb olyan mintha azt kérdeznéd: hogy lehet hogy Magyarországon évente x ezer gyerek születik, a többi gyerek honnan tudja, hogy nem kell megszületnie?



Ha azt nézed, hogy egy x faluban évente 1 gyerek születik... és valamelyik évben mégis 3 születik, az hatalmas (200%-os) tévedés... De ha egy nagyváros nézel, ahol a becsült 1000 gyerek helyett 1010 született, az csak kis tévedés...


Mivel egy sugárzó anyagban rengeteg, naaagyon-nagyon sok radioaktív atom van, így egy ilyen statisztikát nagyon jól lehet rá alkalmazni, hiszen ha több millióval több vagy kevesebb atom bomlott el, még akkor is kb a fele lett a felezési idő alatt.

2011. jún. 26. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 A kérdező kommentje:

Az is érdekelne, hogy ha minden atom egyforma, miért bomlik el a fele, a másik fele pedig miért nem? Olvastam egy könyvet és egy nálam sokkal hozzáértőbb ember tette fel ezt a kérdést. A statisztikai megközelítést értem, de csak van valami kapcsolat az atomok között, ami meggátolja, hogy mondjuk az anyag 74%-a bomoljon el. Tudtommal a bomlási idő meglehetősen megbízhatóan "működik".

Köszönöm az eddigi válaszokat.

2011. jún. 26. 21:22
 5/29 anonim ***** válasza:

Nincs az atomok között ilyen kapcsolat, csak olyan sokan vannak, hogy a valószínűségszámítás hajszálpontos értéket ad.

Képzeld el a pattogatott kukoricát. Ha mindd egyszerre nyílna ki, szétrepülne a mikró. Ugyanakkor vannak szemek, amelyek csak nagyon hosszú melegítés után pattannak ki.

2011. jún. 26. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:

A láncreakció modellezése:

http://www.youtube.com/watch?v=0v8i4v1mieU

2011. jún. 26. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:

Egyetlen atommag esetén azt tudjuk megadni, hogy mekkora valószínűséggel "él túl" egy adott időintervallumot. Ez a valószínűség 50 % a felezési idő alatt. Kétszeres felezési időt (2 T) a mag csak 25 % valószínűséggel (az 50 % fele) él túl, míg háromszoros felezési időt (3 T) csak 12,5 % (25 % fele) valószínűséggel, és így tovább.


De nem lehet megjósolni, hogy egy adott mag pontosan mikor fog elbomlani. Még ha a bomlás esélye a következő másodpercben 99 %, még akkor is lehetséges (bár nem túl valószínű), hogy a bomlás évmilliók múlva következik be.

2011. jún. 26. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 A kérdező kommentje:
A pattogatott kukoricánál nyilvánvaló, hogy nem mind egyszerre pattog ki. Ha csak minimálisan is, de más a méretük, más a sűrűségük és más az őket érő hőmennyiség, attól függően, hogy hol helyezkednek el a zacskóban. Az atomok esetében ilyesmiről nem tudok.
2011. jún. 26. 21:51
 9/29 A kérdező kommentje:

21:50-esnek:

Az, hogy tudjuk valaminek a valószínűségét, szerintem nem ad magyarázatot a dolog működésére. Kérdezhetném úgy is, hogy a bomlásban résztvevő atomok vajon ismerik-e a statisztikai eloszlását a bomlásnak? A gyerek megszületik, mert megtermékenyült egy petesejt, a kukorica kipattog, mert elérte a kellő hőmérsékletet. Az atom elbomlik, mert instabil. Ha egyformák ezek az atomok, akkor nagyon valószínűtlen, hogy egymásról mit sem tudva tartják a felezési időt, nem?

2011. jún. 26. 22:03
 10/29 anonim ***** válasza:

Na jó, értem én mi a baj, ezért írok egy kis regényt.


Az elemi részecskék tuvább "oszthatók" kisebb részekre (kvarkok, gluonok,...) Ezek az elemi részecskén belül folyamatos, véletlenszerű rezgésben-mozgásban vannak (talán). Bizonyos egymáshoz viszonyított véletlenszerű elhelyezkedés, vagy energiakülönbség okozhatja az atommag, de akár az elemi részecske bomlását is (pl. neutronbomlás).


Vagy: Az elemi részecskék között található vákuumban folyamatosan keletkeznek un. virtuális részecske-antirészecske párok, melyek élettartama az attoszekundumos tartományba esik, utána kioltják egymást. Ha véletlenül egy elemi részecskéhez egyszerre túl sok azonos töltésű virtuális részecske van közelebb, az közvetve okozhatja az egész atommag bomlását.


Vagy: A világegyetemben nem léteznek tökéletesen elszigetelt rendszerek. Egy adag bomlékony elem magját folyamatosan a leg eltérőbb hullámhosszú elektromágneses sugárzás ér, (pl. fény). Talán az épp optimális hullámhosszú foton(ok) elnyelése okozza a bomlást. (ez a leg kevésbé valószínű magyarázat, mert akkor az adag szélén lévő atommagok nagyobb valószínűséggel bomlanának el, pedig nem így van.)


Vagy nem tudom.

2011. jún. 26. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!