Hogyan áll össze kvarkokból a proton és a neutron?
Igen, gluonok tartják össze őket.
De ilyen méretekben már tegyél le a szemléletes képekről, nincsenek. A kvarkok nem golyók. Valószínűségi méretük van, de pl. eltávolítani sem lehet őket egymástól, mert ahogy felszabadulna a hely köztük, azonnal új kvark keletkezik és kitölti.
Ha egy elég erős lövedékkel meglövöd, csinálhatsz akár 50 kvarkból álló füzért (ami persze azonnal szétszakad 2 és 3 kvarkos darabokra).
Nem kell sűrűn kitöltenie, persze, az atom sem sűrű. De ott legalább az elektronok szépen körberajzolják az atom külső határát, így az nem összenyomható, mert ők úgymond ellentartanak.
De ha a gömb alakú protont nem töltik ki szépen egyenletesen a kvarkok (nem sűrűn, csak egyenletesen), akkor a proton nem is akkora, amekkora, csak három kis kvark méretű lenne egymás mellé rakva.
Tehát mi az, ami szépen kifeszíti a protont? Hogy akkora legyen, amekkora és összenyomhatatlan?
Az elektronpályákat ismerjük, ezért tudjuk ilyen szépen megmutatni, hogyan jön ki a gömbszimmetria.
A kvarkpályákat - ha vannak is - nem ismerjük.
Szerintem valami hasonló lehet, csak persze egészen más alakú pályákkal. Ugye kvarkok kettesével is összekapcsolódhatnak: ilyenkor nyilván mindkettő egy-egy félgömböt foglal el.
Ha hárman vannak, akkor pedig egy harmad térrészt.
A különbség az lehet (mert ugye mellettük is kvarkok vannak, csak kicsit messzebb), hogy köztük vannak glüonok, a protonok között pedig ritkábban szoktak glüonok átugrálni.
Bár... egy proton és egy neutron tud kapcsolódni, és ilyenkor egyértelműen a kvarkok kapcsolódnak össze.
2 proton ill. 2 neutron is tud egymással kapcsolódni, és itt is a kvarkok kapcsolódnak, csak ezek instabil kötések: maguktól is felbomlanak.
"nyilván mindkettő egy-egy félgömböt foglal el"
Vagy, másik lehetőség: egy közös egységet alkotnak, amelyik gömbszimmetrikus. Ugyanez 3 összetevővel is elképzelhető.
Sajnos, ahogy egy elektront bármikor le lehet szakítani az atomról, olyan módon egy kvarkot soha nem lehet kitépni semmiből, pedig akkor már sokkal többet tudnánk mindenről.
Egyetlen módszer van, amivel ma vizsgálni lehet őket: ez a kvark-glüon plazma. Ott szabadon úszkálnak, és vizsgálni lehet, hogyan szeretnek kapcsolódni - addig, amíg fenn lehet tartani azt a pár 100 millió fokot, és a megfelelő nyomást, ameddig még nem robban szét az egész.
Na, ezt sem másodpercben mérik.
Na meg persze az egésznek a mérete is korlátozott: attól függ, mennyi anyagot tudunk így összehozni egy pontban. A határ egyelőre az, ha a létező legnehezebb anyagból 2 atomot összelövünk (+ a befektetett energia, mert itt abból is kvarkok lesznek).
@7: ilyen célra taktikai megfigyelő macskát érdemes alkalmazni:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!