Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne, ha hegyekben...

Mi történne, ha hegyekben kivágnák az erdőt?

Figyelt kérdés
Tegyük fel a Bakonyban jelentős területen kivágnák az erdőt, az milyen következményekkel járna? Megszűnne a jó levegő?
2017. júl. 2. 14:22
 1/7 anonim ***** válasza:
34%
Bizonyos dolgok kiszámíthatatlanok lennének, mert nem csak a fákat, hanem az élővilágot is érintené, szóval állatok vándorolnának, egy helyen kihalnának, máshol meg túlszaporodnának. De ez csak átmeneti változás, mivel a természet mindig megújul, és visszatér az egyensúly (ha hagyják). Szerintem a levegő ettől még nem változna jelentősen, ahhoz már füstölő, pöfékelő embertömeg szükséges...
2017. júl. 2. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Akkor az állatok, madarak elköltöznek, a földet meg elég hamar lepusztítja az eső - csupasz, élettelen, sziklás hegy lenne, holt vidék. A levegő minősége is romlana a környéken, még ha nem is mérhetően.
2017. júl. 2. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
66%

Rövid távon tényleg élettelenné válna, de a természet megújul. A kivágott fák sarjaznának vagy magoncok a fény áradat miatt megindulnának. Kitermelés után lágyszárúak is megjelennének. Ráadásul ami majd hátrány lenne valszeg az hogy az invazív növények akarnának majd uralkodni.

Másik hátrány pedig az omlás veszély lenne

2017. júl. 2. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 EagleHUN ***** válasza:
2017. júl. 2. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
3: Sajnos a magoncok lemosódnak a földdel együtt. Aztán kezdődik a szukcesszió elölről.
2017. júl. 2. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Van még olyan probléma, amiről nem esett eddig szó.

Ez pedig a fák vízmegkötő képessége.

A mi rendszerváltásunkkal egy időben, illetve azt követően kialakult Ukrajna és az ottani gazdasági változások hatására egy kapitalizált erdőirtás, megfelelő szabályozások nélkül.

Ezért Kárpátalján nagy hatékonysággal kezdtek fakitermeléssel foglalkozni, mindenhol kivágták a fákat és a javát nyugatra exportálták, valamennyit hozzánk is.

Telepíteni csak kevés helyen telepítettek, ráadásul eleinte gyakori volt az üzletszerű telepítés, a 'mindent a pénzért' jeligére, így volt karácsonyfa fenyő ültetvény, ahol az egy, másodéves állományt szintén kitermelték.

Ahol telepítettek is, fennállt az a probléma, hogy egy kis facsemete gyökérzete nem tud annyi vízmennyiséget lekötni, mint egy komoly fákból álló erdőé, ezért a bőrünkön tapasztalhattuk ennek a hatásait. A felső Tisza vízgyűjtő területén az így akadálytalanul lehömpölygő vízmennyiség azonnal magas vízállást, sőt árvizeket produkált és folyamatosan is fog minden nagyobb esőzési, tavaszi hóolvadási időszak után.

Szerencsére nem vágták ki az összes erdőt, csak elég sokat, meg részben azért, mert nekik is komoly káraik keletkeztek ebből, illetve a magyarországi reakció miatt azóta jobban szabályozzák az erdőgazdálkodást, így a helyzet nem romlik tovább, sőt, valamelyest javult.

2017. júl. 2. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

a #4-es kisfilm Jean Giono: A fákat ültető ember

nagyon szép - a történetet régen olvastam, kerestem is, hogy lefordítsam - gyönyörűen van megrajzolva - és a vízzel a gond, arról is szól, amit a #6-ban olvashatunk

2017. júl. 2. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!