Tengerben, miért van sokkal nagyobb nyomás, mint a hegyekben?
Nyomáskiegyenlítésről szólna inkább a kérdés. Arról, hogy a mély-búvárkodáshoz komoly tapasztalat szükséges, mert vannak különböző veszélyek. Nem a halakra gondolok, de nem részletezem mik.
Egyik ismerősöm, mondta hogy akár 2-3 méter mély tengerben is beszakadhat a dobhártyám, ha rosszul csinálom.
Azonban ha megyek egyre magasabbra nem venném észre, hogy beszakadna.
Arról az érzésről beszélek, hogy amikor megyek fel pl a Mátrába, ahogy haladok fentebb egyre kevésbé hallok.
Ilyenkor kell nyomáskiegyenlíteni, úgy hogy befogom az orrom és belefújok, és mindjárt jobban hallok.
Érdekes kis testrész ez a dobhártya...:)
- Milyen magasság kell ahhoz, hogy olyan nyomást érjek el, mint egy 2 méter mély vízben?
- Ha egy tengerben nem lenne víz, ugyanakkora lenne a nyomás a tenger szint alatt és felett pl. 1000 méterrel?
Huh, középiskolai fizikában hol tartotok? Mert ha már tanulnotok kellett volna ilyesmit akkor szégyelld magad, ha nem, akkor nehéz lesz elmagyarázni.
Alapvetően ott vagy tévedésben, hogy azt hiszed, a magassággal nő a nyomás. Épp ellenkezőleg, csökken. A nyomást a feletted lévő levegő- (és esetleges víz)oszlop generálja. A hallásról is tanultál biztos biológiaórán, van a külső fül, a középfül meg a belső. Na most a dobhártya hermetikusan zár, azon nem megy át a levegő, tehát ha kívül változik a nyomás, akkor nem tud egyszerűen kiegyenlítődni, nyomás lesz a dobhártyán (valamelyik irányba), és romlik a hallásod. Ekkora ha kinyitod a szádat, jó nagyra, és tátogsz egy kicsit, akkor kiegyenlítődik a nyomás, mert van egy járat a szád hátsó részében fel a középfüledbe, amin áramolhat a levegő.
Tehát a kérdéseidnek semmi értelme, alapvetően rossz feltételezésekből indulsz ki.
Már régen voltam fizika órán. :)
Jó, akkor ezt nem tudtam hogy magasan csökken a nyomás. vegyétek úgy, hogy úgy kérdeztem.
Kiegyenlítést azt vágom, de le is írtam. Csak nem vágtam, hogy hol milyen nyomás van.
Akkor ha felfele megyünk csökken a nyomás. De mi a helyzet a vízben, a tenger szint alatt? Illetve, a tenger szint alatt, de víz nélkül. Ilyenkor mi van a dobhártyával?
Minél több minden van a fejed felett, annál nagyobb a nyomás. Kb 10 méter víz jelent 1 atmoszféra nyomást, azaz 10 méteres vízoszlop generálja a teljes légkör nyomását.
Ha nem lenne víz, akkor nagyon lassan nőne a nyomás, pontosan nem tudom, meg kéne nézni a levegő sűrűségét, csak az egy gáz, így nem olyan egyszerű számolni vele. Mindenesetre a Mariana árok alján már éreznéd a nyomásváltozást :)
Te baromi gyenge lehettél fizikából... Kezdjük az alapoktól:
A tengeriszinten 1 atm (atmoszféra) a nyomás. Ezt kis jóindulattal (kerekítve) nevezhetjük 1 bar-nak is.
Namost ahogy haladsz felfele a légkörben úgy csökken a nyomás, mivel ezt az 1 atm nyomást a fejed felett lévő levegő súlya okozza. Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a légkör gyakorlatilag a mezoszféra határáig terjed, ami 80 km magasságban van. Ellenben a levegő 80%-a az alsó 10 km-es légrétegekben összpontosul. Tehát nem arányosan csökken a légnyomás, ahogy egyre feljebb emelkedsz. A Mount Everesten pl. már csak 1/3 atm a nyomás, ilyenkor érdekes dolgok történnek (pl. 70 fokon forr a víz).
2. lecke:
A tengerszinten ugye már beszéltük 1 atm a nyomás. Namost kerekítve 10 méteres vízoszlop nyomása szintén 1 atm. Tehát ha lemerülsz 10 méter mélységig ott már 2 atm nyomás lesz ( 1 a levegőtől + 1 a víztől). És így tovább. 1 méter mélyen 1,1 atm, stb.
Az emberi dobhártya nagyon érzékeny a nyomásváltozásra, 0,2 atm hirtelen nyomásváltozás már fájdalommal jár. Ezért szükséges a búvárnak 2-4 méterenként egy un. kiegyenlítést végeznie. Ez abból áll, hogy befogja az orrát és belefúj, így a tüdőben nyomás alatt lévő levegő bejut a fülbe és kiegyenlíti a nyomást. A tüdőben azért van nyomás alatt a levegő, mert a testünkre hat a víznyomás (a test igen nagy, 12-14 atm nyomást is elvisel megfelelő szoktatással).
Ha zárt, saját nyomású rendszerben (pl. tengeralattjáróban) mész a víz alá ott nem kell kiegyenlítened, mert ott mesterségesen fenntartják az 1 atm nyomást (cserébe viszont a szerkezetnek ellent kell állni a külső nyomásnak).
Egyéb kérdés?
tegnap 10:00
nincs, köszi. a válaszod kiváló volt, és már értem is :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!