Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hallottatok a születésnap...

Hallottatok a születésnap paradoxonról? Tudtok még hasonló furcsaságokat?

Figyelt kérdés

A születésnap-paradoxon azon a megállapításon alapszik, hogyha egy szobában 23-an vannak, akkor valamivel több, mint 50% az esélye annak, hogy legalább kettőjüknek ugyanarra a napra esik a születésnapja. Ha legalább 60 ember van a szobában (teremben), ugyanennek a valószínűsége több, mint 99%. Ez nem abban az értelemben paradoxon, hogy logikai ellentmondásra jutunk, hanem abban, hogy ellentmond az intuíció által sugalltaknak, a legtöbb ember ugyanis 50%-nál lényegesen alacsonyabbra becsüli a fenti esemény valószínűségét.


Ez nagyon érdekes szerintem. Tudtok ehhet hasonló furcsaságokat, amik elsőre elsőre egyáltalán nem tűnnek logikusnak?


2010. máj. 19. 21:20
 1/6 A kérdező kommentje:

Ez ugye első hallásra azért furcsa, mert 365 nap van az évben, tehát elvileg azt hihetnénk, hogy 366 ember kell ahhoz, hogy kettőnek biztosan egy napon legyen a születésnapja (sőt 367 a szökőnap miatt). Ehhez képest sokkal kevesebb is elég. Nekem is az osztályomban anno legalább 4 olyan pár volt, akinek egy napon volt a szülinapja, pedig csak 30 fős volt az osztály.

Nálatok?

2010. máj. 19. 21:22
 2/6 anonim ***** válasza:

Igen, imádom ezeket :)


[link]


csemegézz :)

2010. máj. 20. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

"tehát elvileg azt hihetnénk, hogy 366 ember kell ahhoz, hogy kettőnek biztosan egy napon legyen a születésnapja"


Ahhoz, hogy két embernek ugyanazon a napon legyen BIZTOSAN a születésnapja ahhoz valóban 366 ember kell, ezt nem hisszük, ezt tudjuk. Itt most esélyekről van szó.

Amúgy én mindig megdöbbenek, milyen hülye kérdéseket tudnak feltenni a Tudományok témakörbe (most nem erre gondolok, ez nem teljesen hülyeség, csak volt már), minden logika ellenére.

2010. máj. 20. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Igen jogos, amit mondasz. Rosszul fogalmaztam. Ahhoz, hogy biztosan legyen 2, ahhoz eggyel többen kell lenniük, mint ahány nap van egy évben. De a gyakorlat azt mutatja, hogy ennél sokkal kevesebb is elég.


Meg aztán nem a magyarázatát vártam, csak hasonló paradoxonokat, amik ellent mondanak a józan ész és a logika szabályainak.

2010. máj. 20. 10:57
 5/6 anonim ***** válasza:

A wikis oldalon vannak hasonlóak, egy csomó. Az nem jó?! :O


Amúgy kedves másik válaszoló, mielőtt lehülyézed a kérdésfeltevőket:

"Ahhoz, hogy két embernek ugyanazon a napon legyen BIZTOSAN a születésnapja ahhoz valóban 366 ember kell, ezt nem hisszük, ezt tudjuk. Itt most esélyekről van szó. "

Ez hülyeség, 367 kell, mert születhet valaki február 29-én is, akkor pedig lehet, hogy mindenkinek máskor van.

2010. máj. 20. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
De jó, köszi :)
2010. máj. 21. 19:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!