Ha belecsap a villám a hazunkba akkor nekunk lehet bajunk illetve honnan tudom hogy tenyleg a mi hazunkba csapott?
Nem kamu?
Hogy lehet, hogy egy házon nincs villámhárító?
Simán kigyulladhat így, vagy agyonvághat, bármikor.
A földelés nem biztos, hogy segít - és mellékesen közben szétég, kigyullad az is.
Villámhárító létesítésére komoly szakamai szabályok és előírások vannak.
Ha azok nincsenek betartva, te vonzod házatokra a bajt!
.
Az, hogy a villámcsapás milyen károkat okoz, sokmindentől függ.
Van szakirodalma a neten, keresgélj.
Azért ne misztifikáljuk túl a villámhárítót! Hasznos és fontos eszköz, de nem nyújt 100%-os biztonságot (részben azért, mert a villám van, amikor "mellécsap", részben meg azért, mert a becsapáskor tekintélyes mértékű hő keletkezik, így villámhárító esetén is fennáll a gyulladás veszélye, továbbá a környező vezetőkben áram indukálódhat), és egy sima családi ház esetén gyakran van a környezetében nála magasabb fa vagy villanyoszlop, ami a csúcshatás miatt villámhárítóként funkcionál.
Meg talán elő lehet azzal is hozakodni, hogy szerencsére elképesztően kevés annak a valószínűsége, hogy egy villám pont egy adott házba csapjon bele.
Kérdező: annak is roppant kicsi a valószínűsége, hogy becsap. Én egy háromezer lakosú faluban élek, és mióta az eszemet tudom, összesen egy házat ért villámkár.
Ha netán mégis becsap a villám, azt észre fogod venni, a közelsége miatt ugyanis jóval nagyobb hangja van, mint a többi villámnak, és a villám után azonnal jön a dörgés, nem csak pár másodperc múlva.
Nem valószínű, hogy bajotok lesz, akkor sem, ha becsapna a villám. Sok a rémtörténet a villámokról, de ezek egyszerű elektromos jelenségek, nem fognak gondolkodni, és az ablakon át betekergőzni, hogy megkeressenek. :) Általában baj közvetetten szokott lenni, ami az esetleges tűzből, vagy a ház rongálódásából adódik. De valószínű csak a tetőnek lesz kisebb-nagyobb baja.
Ami meg az elektromos eszközöket illeti: azt kell kihúzni, amit sajnálnál, ha tönkremenne. (Egyébként ez nem csak közvetlen villámcsapás esetén következhet be, elég, ha a vezetékbe pár utcányira becsap a villám, és a fél utcának tönkremegy a tévéje.) A villanyóra lekapcsolását én azért kicsit túlzásnak tartom. :)
Egyszer bele csapott a házunkba a villám.
A falat találta el. Nem gyulladt ki semmi, hanem a falból lehullott a vakolat.
A mi családunknak kijutott az áldásból.
Egyszer nagymamám házába csapott bele. Ütött egy lyukat a tetőn és szétégetett egy-két szarufát.
Egyszer pedig a panelházba, ahol gyerekkoromban laktunk. Azon volt villámhárító, így az épületben nem esett kár, de az indukált áram eléggé betett az érzékenyebb berendezéseknek, a környékbeli TV-szerelők nem panaszkodtak a megrendelések hiányára. :)
Amúgy Magyarországon évente átlagosan 2 és fél villám csap le négyzetkilométerenként, ebből akár meg lehet próbálkozni egy durva becsléssel, mekkora az esélye, hogy a házatokba csap a villám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!