Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a gravitáció a téridő...

Ha a gravitáció a téridő görbülésével kielégítően magyarázható, mi szükség van a gravitonok feltételezésére?

Figyelt kérdés

Úgy érzem, a téridő-görbület segítségével - laikus szinten természetesen - sikerült nagyjából megértenem a gravitáció működését. Azonban a közvetítőrészecske feltételezését valahogy felesleges bonyolításnak érzem. Miért van szükség erre? Azért, mert a többi erőt (kölcsönhatást) egyelőre közvetítőrészecskék segítségével modellezik, és fontos az egységesség?

Egyébként a többi erő (pl. az elektromos vonzás/taszítás) nem lenne magyarázható ugyanígy a téridő (más jellegű, irányú, topológiájú) torzulásaival?



2017. máj. 21. 08:49
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

természetesen fogalmam sincs :)

de ha már kérdezted íme az elképzelésem:

a gravitációt a tömeg okozza

mint ahogy a téridő torzulását is a tömeg okozza

az is lehet hogy ez a kettő egy és ugyanaz, hisz mi ezt a torzulást érzékeljük úgy mint gravitációs erő

de nem hiszem hogy olyan lenne hogy a téridő véletlenszerűen görbül és ennek hatására néhol nagyon néhol kisebb gravitációs térrészek lesznek és a nagyobb helyeken elkezd összegyűlni az anyag

úgyhogy a téridő görbület mindenképp csak valaminek a következménye

de hogy miért kel ez a sok bűvészkedés az azért van mert a négy kölcsönhatást szeretnék valahogy egy elméletbe sűríteni és ehhez próbálnak megoldásokat találni

mivel a jelenlegi elméletek nem egyesíthetőek

ebben a gravitációnak nagy szerepe van ezért ezt próbálják új módokon magyarázni amíg nem találnak olyan magyarázatot rá ami egyesíthető lesz a másik három kölcsönhatással

2017. máj. 23. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

A gravitáció nem oka a térgörbületnek, hanem a térgörbület maga a gravitáció. Az általános relativitáselmélet szerint nincs gravitációs erő, hanem a görbült téridőn mozgó testek mozgása olyan, mintha erő hatna rájuk, és ezt értelmezzük mi gravitációként.


A gravitáció kvantumelméletére meg pontosan azért van szükség, amiért az első válaszoló is leírta: kis méretekben és nagy energiákon sem az anyag sem maga a téridő már nem kezelhető kontinuumként, márpedig Einstein elmélete klasszikus és nem kvantumos elmélet, vagyis ilyen körülmények között nem alkalmazható.

2017. máj. 24. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
Én még annyit tennék hozzá, hogy pont ezen kérdés okán lesz különös jelentősége a gravitációs hullámok kísérleti megfigyelésének a jövőben. Ha visszagondolunk, a fotonfogalom megszületéséhez is kellett egy mással nem magyarázható feketetest sugárzási spektrum mint megkerülhetetlen kísérleti tény. Mostantól van esély arra, hogy a gravitációs hullámok/sugárzás mért spektruma alapján egyáltalán hasonló dilemmák explicit felmerüljenek, hisz pont azokról az objektumokról fognak árulkodni, amelyeknél erős és gyorsan változó az a valami (tömegsűrűség, egyéb?), ami ezeket a hullámokat kelti. A keltés/elnyelés folyamata az, ahol jó esély van a kvantumos viselkedés észrevételére.
2017. jún. 14. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!