Nem értem az üvegházhatást?
Az mondják bizonyos gázok nem engedik ki a hőt az űrbe. De ha nem engedik ki, akkor első körben hogyan engedték be? Nem mükődhet csak egyoldalúan, minél több ilyen gáz van, annál kevesebb hő is jön be, szóval, nem kellene felmelegedésnek lennie.
Köszönök minden felvilágosítást.
Ahogy 1-es mondja. A legtöbb anyag leadja amit besugárzásként felvesz, és minden esetben alacsonyabb frekvencián.
Tehát a látható fényből infravörös lesz.
Míg látható fényre jó átlátszóságú a légkörünk, addig bizonyos összetevői pl a CO2 az alatt már nem. Vagyis a felszínről felsugárzó infravörös sugárzást már nem engedi át hanem visszaveri ismét lefelé.
A síküveg is ilyen. Azért építenek belőle üvegházakat. Innen az elnevezés is! A látható fényt átengedi de az infrát nem!
De miért változna meg a fény? A legjelentősebb üvegháthatású gáz a vízpára. A napfény nagy része az óceánokat éri. Az óceánról visszatükröződik, de ha ez megváltoztatná a természetét, akkor ennek a változásnak már a vízpárában le kellett volna zajlania, révén ugyanaz az anyag.
Akkor üvegházhatásról csak szárazföld felett beszélünk, vagy a sós víz fényelnyelő/ visszaverő hatása ennyire különbözik a nem-sós vízpárától?
"De miért változna meg a fény?"
Ahogy már írták a Napból jön mindenféle sugárzás, de csak adott tartományok számára áttetsző a légkör, azok a sugárzásokat engedi be, ha úgy tetszik. Ezek a sugárzások felmelegítik a bolygót, tehát melegebb lesz, mint előtte volt. Van egy olyan dolog, hogy feketetest sugárzás. Ez leegyszerűsítve: Minden test a hőmérsékletének megfelelő sugárzást bocsájt ki folyamatos jelleggel. Az emberi test is, a mi testhőmérsékletünknek megfelelő sugárzás maximuma infravörös tartományban van, ezért lehet éjjellátóval látni minket és az élőlényeket is. Szóval beérkezik a fény a bolygó felszínére, ettől melegebb lesz a bolygó felszíne, ezért másmilyen hullámhosszúságú fényt bocsájt ki feketetest sugárzásként, olyat, amit már nem enged át a légkör. Innentől kezdve ez a hő nem tud akadálytalanul eltávozni, itt marad és felmelegedést okoz. Ez meg nagyon sok mindent megborít, ami a mi szempontunkból fontos lenne, hogy ne boruljon. Ezért kell erre odafigyelni. Remélem sikerült érthetően közölnöm a lényegét.
Először is itt találsz egy képet a földi légkör elektromágneses sugárzásokra gyakorolt áteresztő hatásáról (az oldal közepére letekerve, barna és kék színű):
Továbbá amit előzőek mondanak a tengerről és a sóról abszolút jó!
A sós víznek sokkal nagyobb az energia elnyelő hatása!
Keresd ki ebből a cikkből a naptó leírását:
Továbbá az egyes anyagoknak van egy saját frekvenciájuk, amelyen szeretnek rezegni. Ha az őket érő frekvencia ezzel megyeggyezik akkor az jelentősen megváltoztatja az anyag erre gyakorolt tulajdonságát, azaz a visszaverési vagy elnyelési képességét az adott frekvenciára.
Ezért van az hogy bár a légkörünkben kevés a CO2 mégis jelentős hatást gyakorol. A metánból még kevesebb van, de ennek ellenére 1000X üvegházhatásúbb mint a CO2.
Erről itt találsz egy táblázatot:
"Minden test a hőmérsékletének megfelelő sugárzást bocsájt ki folyamatos jelleggel. Az emberi test is, a mi testhőmérsékletünknek megfelelő sugárzás maximuma infravörös tartományban van, ezért lehet éjjellátóval látni minket és az élőlényeket is."
Ehhez még hozzátenném, hogy minél magasabb a hőmérséklet, annál magasabb a leadott frekvencia is. Ezért van, hogy a vasat ha hevíted először nem látsz változást, mert infravörös tartományban van, aztán látható vörös lesz, majd sárga, majd pedig fehér ahogy izzani kezd.
Kedves kérdező, nézzük csak meg, honnan származik a jelenség neve.
Egy valódi üvegházban is megtörténik ugyanez.
Az üvegnek is megvan az a tulajdonsága, hogy a beeső fény látható és jelentős infra tartományát beengedi, de a felmelegedett talaj, levegő más frekvenciájú infrasugárzását meg nem engedi ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!