Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz-e, hogy a CO2 okozza az...

Igaz-e, hogy a CO2 okozza az üvegházhatást?

Figyelt kérdés

Ez nem olyan magasröptű tudományos kérdés, csak éppen láttam egy ellenvéleményt egy filmen: Globális felmelegedés csalás" címmel egy, a hivatalos verziónak ellentmondó érvelést vezettek le.

Állítólag nem a CO2 okozza a melegedést, hanem fordítva: a CO2 emelkedés a melegedés következménye és a melegedés igazi oka sokkal szorosabb összefüggésben van a naptevékenységgel!

Azért mondják a kritikusok ezt, mert ugyanis valóban együtt mozog a hő és a CO2 értéke a geológiai jégrétegekben, de kimutatták, hogy a magasabb CO2, csak 800 éves késéssel jelenik meg. Tehát nem tehető felelőssé a CO2 kibocsátásunk (élővilág, ipar) a felmelegedés okaként.


Mi lehet az igaz? Már csak azért is, mert az uralkodó elmélet miatt milliárdokat költenek az ellenkező felfogású területre.


2011. jan. 18. 13:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Nem csak a Co2 okozza, a metán például erősebb üvegházhatású gáz, de sajnos széndioxidból eregetünk föl a legtöbbet (ami szintén az) arról nem is beszélve, micsoda pusztítást viszünk végbe a növényzet terén (ezzel is egyre jobban csökkentve a jóformán egyetlen szén-dioxid elnyelőket). Ezek a hatások együtt érvényesülnek, nem külön-külön, és ez a legaggasztóbb benne.


Tehát igen, fontos, hogy visszafogjuk a szén-dioxid kibocsátást. Ugyan nem ez a legnagyobb probléma, de nagyságrendekkel több szén-dioxid kerül a levegőbe, mint bármi más. És gyorsan fogy az, ami megkötné.

2011. jan. 18. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Kisebb-nagyobb mértékben minden gáz okoz üvegházhatást.

A Föld légköre miatt átlagosan 35°C-kal melegebb, mint egyébként volna. Ez is üvegházhatás.


Természetesen a CO2 is rendelkezik ezzel a tulajdonsággal. A Vénusz például kb 500°K-kal melegebb a sűrű CO2 légköre miatt, mint egyébként volna, míg a marson a ritka légköre csak nagyjából 10°K-t "melegít".


Hogy a CO2 növekvő aránya az emberi kibocsátás mellett természetes forrásoknak is köszönhető-e, azt nem tudom.

Az biztos, hogy ez egyébként is egy melegebb periódusa a bolygónak. Volt már ennél jóval melegebb is a kora-középkorban, de jóval hidegebb is (alig 200 éve a nyár nélküli év).

2011. jan. 18. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Bányai Károly ***** válasza:

Kérdésedre a választ már megadták, nem csak a co2.

De a co2 hatása azonnali, fizikai folyamat, nem késik 800 évet az biztos.

a fő probléma az lesz, ha a felmelegedés elér egy bizonyos szintet, mert akkor 3 öngerjesztő folyamat is beindul, 1 elolvadnak a tundrai hótakarók, igy nem verik vissza a napfényt, hanem felmelegszik alattuk a talaj, ez több fokkal emeli a hőmérsékletet. 2. Aztán elolvad a permafrost (keress rá a neten) ezzel iszonyatos mennyiségű metán szabadul fel, ami még jobban beüvegezi a házat. 3 felszabadul néhány csitrilliárd köbméter metán, ami jelenleg a tenger fenekén van lekötve, de ha a hőmérséklet globálisan néhány fokot nő, akkor már nem tud ottmaradni.

"A globális felmelegedést tagadók szombatonként együtt buliznak a holokauszttagadókkal."

2011. jan. 18. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Te ezen a területen jártas vagy? Mert én laikusnak számítok.

Eddig én azt hittem, hogy, de most meg nem tudom, hogy mit higgyek...


Olyan számokat mondtak - amit te is megerősítesz -, hogy a CO2 csak ezrelékekben mérhető a légkőrben, és volt, hogy tízszer nagyobb volt a koncentrációja, mint most és nem emelkedett jelentősen a meleg. A vízgőz pl. sokkal erősebb üvegházhatású, tán a legerősebb.

És állítólag a naptevékenységgel szorosan összefügg a hőmérséklet ingadozás.


Meg hogy a mai melegedés nagy része az CO2 jelentősebb kibocsátása előtt történt, vagyis a második vh. előtt. Ezután, mikor tényleg megugrott a CO2 kibocsátás az intenzív iparosodás miatt, 40 évig csökkent a meleg a földön (akkoriban meg azzal riogattak, hogy jön a jégkorszak). Igazából 1975-től melegszik újra a föld.


Most akkor hogy van ez?

2011. jan. 18. 14:25
 5/15 A kérdező kommentje:

"A globális felmelegedést tagadók szombatonként együtt buliznak a holokauszttagadókkal."


Ezt az "ellenérvet" meg is említették a filmben, merthogy ők nem a felmelegedés tényét tagadják, hanem a CO2 felelősségét a felmelegedésben.

2011. jan. 18. 14:35
 6/15 anonim ***** válasza:

Azért kedves kérdező ne hagyd, hogy csak úgy megtévesszen egy dokumentumfilm.


Az ilyen "most én kitaláltam a spanyolviaszt" jellegű "tudósok" rettentő életszerűen és látszólagosan tényekkel bizonyítva tudják előadni a saját marhaságukat. Tipikusan az a stratégiájuk, hogy a SZÁMUKRA ELŐNYÖS adatokat szajkózzák, közben pedig a 10 ellenvéleményt jó mélyen elhallgatják.

Minnél nagyobb hülyeséget állítanak annál tipikusabb ez a fajta viselkedés.


Nyilvánvalóan a kérdés nem ennyire egyszerű. Közrejátszik az IS, hogy a földnek vannak hidegebb és melegebb periódusai. És az IS, hogy mennyi üvegházhatást előidéző gáz kerül a légkörbe "mesterségesen". Mint ahogy az is, hogy pusztítjuk azt, ami megkötné a széndioxidot pl.


Gondolj csak a tavalyi vulkánkitörésre, milyen drasztikus időjárás-változást idézett elő Európaszerte több hónapon át. Pedig ez földi léptékkel egy apró kitörés volt relatíve kevés légköreb jutó anyaggal.


Sir Butcher:

Mellesleg a CO2-őt nagyrészben az óceánok és az óceáni élővilág köti meg, nem pedig az esőerdő, csak az esőerdőknek a greenpeace nagy valagat kerít.

Pedig az óceánokban nagyságrendekkel több széndioxid oldódik, illetve a planktonok és a meszes vázú állatok (pl. korallok) lényegesen többet kötnek meg belőle. Csakhát a tenger is savasodik, az élővilága pusztul.


Csak példaként egy ököl méretű acropora kb 0,5 kg tömegű vázzal rendelkezik, ami 99,5%-ban kalcium-karbonátot tartalmaz. Ez kb 0,3kg széndioxid megkötésével jön létre. Ez 1/6 köbméter tiszta széndioxid. És a levegő Co2 tartalma 0,039%. Ebből azért kijön, hogy mennyire baromi sok anyagot köt meg egy apró korall.A nagy korallzátony pedig önmagában 2000 km hosszú és 35 millió hektár területű.

Nyilván az orosz és alaszkai erdők meg az egyenlítői esőerdők is sokat kötnek meg, de a tengerek lényegesen többet.

2011. jan. 18. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

"De a co2 hatása azonnali, fizikai folyamat, nem késik 800 évet az biztos."


Itt Al Gore szerintük "érzelmekre ható" filmjét kritizálták, mely a témában annak idején készült. Mert hogy állítólag Al Gore csak arról "feledkezett" el beszélni, hogy a hő és CO2 együttmozgás a CO2-t tekintve kb. 800 éves késést mutat.


Vagy ez is csak elmélet? A bizonyítékokat nem lehet egységesen értelmezni?


Azért ez a kérdés, mert nem szeretném, ha a demagóg erők játéka lennék ebben is, mert ugyanis van még néhány olyan terület, ahol az emberiség hülyének van nézve...

2011. jan. 18. 14:51
 8/15 anonim ***** válasza:

"hő és CO2 együttmozgás a CO2-t tekintve kb. 800 éves késést mutat. "


Ez egy baromság.


Egy nagyon egyszerű kísérlettel modellezhető is.


Fogni kell 2 tömör gömöt és berögzíteni 2 nagy lufi közepébe.


Mindkét gömb és lufi legyen tök egyforma.


Mindkét tárgyat be kell helyezni egy vákumkamrába alacsony hőmérsékletre és megvilágítani egy tetszőleges fényforrással.


Az egyiket a jelenlegi légkörrel kell felfújni, a másikat pedig mondjuk 1%-al több Co2-t tartalmazó gázkeverékkel és figyelni, hogy melyik mennyire melegszik. Nagyobb összeget tennék rá, hogy nem kell 800 évig várni az eredményre...

2011. jan. 18. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

A következőket kell végiggondolni:


1) Okoz-e üvegházhatást a CO2?

Igen.


2) Van-e globális felmelegedés?

A jelen tendenciák szerint igen.


3) Nőtt-e radikálisan a CO2 kibocsátás az elmúlt időszakban?

Igen, gyakorlatilag az ipari forradalom óta.


4) Lehet-e felmelegedésnek olyan oka, ami NEM a CO2?

Lehet, persze.


5) Ha a felmelegedést valami más okozza, akkor a helyzeten ront-e a CO2?

Igen, biztosan tovább növeli a felmelegedés mértékét.


6) Mennyi a CO2 hozzájátrulása a felmelegedéshez?

Nem tudni pontosan. Valaki szerint gyakorlatilag 100%, mások szerint 0%. A valóság bizonyára a kettő közt van, de hogy melyikhez közelebb, az jó kérdés.


7) Ha a felmelegedés okai között vannak rajtunk kívülállóak és tőlünk függőek, akkor kötelességünk-e a tőlünk függő okokat a lehető legjobban csökkenteni, ezzel lassítva/csökkentve a rajtunk kívülálló okok hatását?

Igen.


8) Ha a félelmünk alaptalan, és mégse a CO2 volt a ludas, akkor baj-e, hogy csökkentettük a kibocsátást?

Nem.


9 Ha 30 év múlva kiderül, hogy mégis a CO2 a ludas, de addigra már elszabadult a folyamat, akkor késő lesz-e fogni a fejünket?

Minden bizonnyal.


Mindezek alapján azt gondolom, hogy még ha a CO2 nem is akkora probléma, mint ma gondoljuk, akkor sem származik kárunk a csökkentéséből.

2011. jan. 18. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Van egy film, ami a legismertebb dokumentumfilm ezen a teren, neve An inconvenient truth. Rengeteg kovetkezmenyt felsorol, de korantsem mindet. Meg ezek miertjet is termeszetesen.
2011. jan. 18. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!