Hogyan okozhat a szén-dioxid üvegházhatást, amikor jóval nehezebb a levegőnél és vízben (óceánok pl. ) nagyon jól oldódik?
Ezen logika alapján akkor tengerszinten egy gramm oxigén sem maradhatna, hiszen jópár gáz van a levegőben, ami nehezebb az oxigénnél, így csak egy vastag CO2 réteg lehetne itt. (Meg klór és társai, amelyek mind nehezebbek a kétatomos oxigénnél).
A valóságban azonban a gázok keverednek egymással, folyamatos az áramlás, így nagyrészt egyenlő arányban keverednek. Ezenkívül a CO2 nem oldódik nagyon jól. Oldódik, de eléggé rosszul, csak nagy nyomáson oldódik nagyon jól (de úgy eléggé sok gáz). És a CO2-tőt nem mi kezdtük előállítani, tehát már ott van oldva a vízben, nem nyelődik el folyamatosan az az extra, amit mi a légkörbe juttatunk. Igazából most az a helyzet, hogy a több száz millió év alatt, a növények által összegyűjtött, majd föld alá került szenet eregetjük vissza alig száz-kétszáz év alatt a légkörbe. Ami amúgy a Földnek nem fog gondot okozni (volt idő, amikor jóval melegebb volt a bolygón, és jóval magasabb volt a CO2 szint) - a probléma csak az, hogy akkor nem voltak nagyon emberek, így se mi, se a jelenlegi élővilág nem az akkori életfeltételekhez van alkalmazkodva.
Az első válaszoló jól leírja a lényeget: a gázok elég jól keverednek, sűrűségtől többé-kevésbé függetlenül.
#3
"Az óceánok viszonylag nagy részét megkötik valamelyik gáznak, arra már nem emlékszem melyikek, de ennek következtében el is savasodnak..."
Ez a szén-dioxid lesz.
Az aeroszolok (legjobb tudomásom szerint) nem idéznek elő üvegházhatást, sőt, egy részük (pl. vulkáni hamu) inkább lehűlést idézhet elő.
A csillagászok elsősorban a légkör nagy részét (ezen belül főleg a vízpárát) akarják elkerülni.
A vízpára (gáz halmazállapotú víz szobahőmérsékleten) nem számít aeroszolnak, hiszen ebben az esetben a víz különálló molekulák formájában vannak jelen a levegőben. A felhő (szerintem) tekinthető aeroszolnak.
A fő üvegházhatást okozó tényezők a vízgőz, a szén-dioxid, a metán és néhány egyéb gáz. Ezek nem (önmagában) a fény szórás miatt okoznak üvegházhatást, és nem is az elnyelt és kisugárzott foton energia különbsége miatt, hanem azért, mert a látható fény tartományában nem nyelik el a fényt, de az infravörös tartományban (legalábbis egy részében) igen. A Napból érkező fény ezért szabadon át tud jutni a légkörön, majd elnyelődnek a Föld, ami később infravörös sugárzás formájában sugározza ki az elnyelt energiát (legalábbis egy részét) ezt viszont az üvegházhatású gázok elnyelik (vagy visszaverik), és így megakadályozzák, hogy az energia elhagyja a Föld légkörét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!