Ha létrejön egy feketelyuk, akkor az SOHA TÖBBÉ nem fog megszűnni? A komplett világegyetem haláláig fogja pusztítani a körülötte lévő anyagot/energiát?
@11: igen, ismerem a proton hipotetikus bomlási útját :) Csak épp az a gond, hogy a pozitron egy lepton. A proton meg egy barion. Ez a hipotetikus bomlási út tehát azt jelentené, hogy csökken a barionszámunk. A SM-ben viszont a barionszám megmaradó mennyiség. És ismételten: minden kísérletünk teljesen konzisztens eredményt mutat az SM-el. Nemhogy protonbomlást nem figyeltek még meg, de semmiféle olyan jelenséget sem, ahol barionszámváltozás történne. Mind az elméleti, mind a kísérleti tudásunk tehát maximálisan azt mutatja, hogy a barionszám megmaradó mennyiség, így a proton _nem tud_ elbomlani pozitronná.
A SM tudjuk, hogy nem teljes. Épp ezért sokféle modell van, ami megpróbál továbbmenni. Vannnak jól ismertek is köztük. Egy közös bennük: minden egyes kis részletükben 100%-ig bizonyítatlanok. Azok is, amik szetint a proton mégis tud bomlani.
Hogy értsd, egy példa: a gravitációs hullámok létére ugyanúgy nem volt semmi bizonyíték egészen a közelmúltig, mint ahogy nincs a proton bomlására. Ám a gravitációs hullámok létét megjósoló modell - az áltrel - kismillió más téren már alátámasztást nyert, a jóslatai rendben beváltak, más részeit kísérleti bizonyítékok hada támasztotta alá. Épp ezért, köznapi értelemben értve, mondhattuk azt, hogy valószínűleg léteznek gravitációs hullámok. A protonok bomlását megjósoló modellek azonban semmilyen részükben nincsenek alátámasztva. Totál nulla, zéró, semmi, ami a kezünkben van bármely jóslatukra, mint kísérleti bizonyíték. Szóval nem értem, mire fel mondhatnánk, hogy valószínű.
Engem az érdekelne, hogy mi lesz így a világból?
Ha a protonok nem bomlanak el, de gyakorlatilag minden más igen.
Dávid Gyula azt mondta, hogy olyan struktúrák tudnak kialakulni, amelyek esetleg nagyobbak, mint a jelenlegi világegyetem, a kötési energiájuk meg pár ezred fok.
De hogy alakulnak ki ezek, ha még ott vannak a protonok is?
@13: erre nem tudom a választ. De ha a protonok elbomlanak, akkor tele lesz a világ tényleg stabil pozitronnal. Meg elektronnal. Egy részük biztos annihilál, egy részük meg nem találkozik. Lesznek még neutrínók, fotonok. Minden írtóra távol egymástól. Fura, bizarr világ. Ha a protonok megmaradnak, akkor is egy fura, bizarr világunk lesz, ahol minden elérhetetlenül messze lesz egymástól.
Amúgy van egy bajom a jelenlegi világegyetemnél nagyobb struktúrákkal. Illetve kettő. Az egyik az, hogy fogalmunk sincs mekkora jelenleg a világegyetem. Még azt sem tudjuk, véges, vagy végtelen nagy-e. Szerintem belátható világegyetemet akart mondani, ami mintegy cca 90 milliárd fényév _valós_ (és értelemszerűen ~13,7 milliárd fényév látszólagos) átmérőjű. A másik pedig, hogy még mindig úgy tűnik, hogy a világegyetem gyorsulva tágul. Már a jelen tágulási ütem mellett is gyorsabban távolodnak egymástól a belátható világegyetem távoli objektumai. És ez úgy tűnik, még gyorsul. Tehát olyan struktúrákat kellene elképzelni, amelynek a tagjai a fénysebesség felett távolodnak egymástól. Ezeket pedig édtelemszerűen semmilyen erő nem tarthatja össze.
Haver!
Fogd már vissza magad a fénysebességgel!
Válaszolj inkább arra, amit egy másik kérdésben neked írtam.
Ott.
Igen, megbeszéltük.
Azt is, hogy a tértágulásnak nincsen ilyen korlátja.
Amennyiben még beszélni akarsz erről, akkor menj vissza oda, ahol ezt beszéltük, és válaszolj az ottani kérdéseimre.
ITT NE!
Nem tudom, feltűnt-e, hogy más is tisztában van ezzel, ennek megfelelően fogalmaz. Csak te mondasz ellent.
Tudóst már megkérdeztél?
De mondom: NE ITT OFFOLJ!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!