Elképzelhető valamilyen eljárás, amivel a fekete lyukak anyagához újra "hozzáférhetünk"?
Akármilyen ráhatással a sűrűségét legalább egy kis részen "lecsökkenteni"?
Gyanítom, nem, mert ha a fényt is elnyeli, örökre zárva marad "kifelé".
A fekete lyuk anyaga örökre arra van ítélve, amiben van? Lehet anyagnak nevezni egyáltalán?
Idővel talán az anyag is "elfárad", megbomlik, valami történik vele.
Elképzelhető, de egyelőre csak feltevések vannak, gyakorlati megoldásra még terv sincs. Bizonyos törvények kiskapuit próbálják meg ilyenkor kihasználni, de csak elméleti fejtegetés szintjén. (Pl. hogy a fénysebesség, mint felső limit, a "normál" térben értendő, de ha maga a tér torzul, nézőponttól függően átléphető ez a határ.)
A sűrűséget csökkenteni nem igazán lehet. Elvileg a Hawking-sugárzás csökkenti a fekete lyukak tömegét, de furcsa módon ez nem fogja a sűrűség csökkenését okozni. Anyagnak pedig csak annyira anyag, hogy van tömege, de ennél többet nem tudunk róla. Talán olyan szinten létezik benne az anyag, amit még nem is ismerünk. (A neutronok ismerete nélkül is nehéz lenne elképzelni egy neutroncsillagot.)
Elképzelhető bármi... de pillanatnyilag ilyet nem ismerünk.
A sugárzás ott nem a lyukból jön, hanem a tér kelti.
"Akármilyen ráhatással a sűrűségét legalább egy kis részen "lecsökkenteni"?"
a fekete lyuknak van egy sugara, ezt hívják Schwarzschild rádiusznak, ami egyenesen arányos a tömegével. mivel a térfogat a sugár harmadik hatványával arányos, így a sűrűség a tömeg négyzetének reciprokával lesz egyenesen arányos.
egyszerűen fogalmazva, minél nagyobb a fekete lyuk annál kisebb a sűrűsége :)
"Gyanítom, nem, mert ha a fényt is elnyeli, örökre zárva marad "kifelé"."
nem. pontosabban nem igazán. a gond a Hawking sugárzás, ami a fekete lyuk tömegéből táplálkozik. technikailag nem a fekete lyuk anyaga kerül ki, hanem csak az energiát lopja ki a lyukból, de végső soron a fekete lyuk "párolog". minél kisebb, annál gyorsabban. az egészen kicsi fekete lyukak szó szerint felrobbannak.
viszont a folyamat hatalmas kvantummechanikai problémát vet fel, amiről részletesen "információ-paradoxon" címszó alatt olvashatsz.
"A fekete lyuk anyaga örökre arra van ítélve, amiben van? Lehet anyagnak nevezni egyáltalán?"
nem tudjuk mi a helyzet a fekete lyukon belül. jelenleg nincsenek olyan elméleteink, amik részecske szinten értelmeznék a gravitációt így elképzelésünk sincs, hogy mi történhet a lyuk belsejében.
"Idővel talán az anyag is "elfárad", megbomlik, valami történik vele."
jelenlegi feltevéseink azt mutatják, hogy a lyukban nincs anyag, csak energia. ez az energia pedig idővel elszivárog majd a lyukból.
"Elvileg a szingularitás sűrűsége végtelen."
a szingularitás azt jelenti pont. ennyit és nem többet. csak ha pont helyet szingularitást mondasz, okosabbnak tűnsz.
a pontnak nincs sűrűsége.
"A szingularitás nem azonos az eseményhorizont által bezárt térrel."
az eseményhorizont által közbezárt tér az, amit fekete lyuknak hívunk. véges tömeg véges térrészben, azaz van (átlagos) sűrűsége. (és ez annál kisebb, minél nagyobb a fekete lyuk)
az, hogy ténylegesen mi van belül, azt nem tudjuk.
"a szingularitás azt jelenti pont"
Úgy van. Akkor miért számolgatsz sűrűséget?
"véges tömeg véges térrészben, azaz van (átlagos) sűrűsége"
Van neki, de teljesen irreleváns a kérdés szempontjából. Sőt más szempontból sincs semmi értelme.
Viszont jól hangzik. :))
"Úgy van. Akkor miért számolgatsz sűrűséget?"
mi alapján állítod, hogy az összes tömeg ott van egyetlen pontban?
"Van neki, de teljesen irreleváns a kérdés szempontjából. Sőt más szempontból sincs semmi értelme.
Viszont jól hangzik. :))"
nem irreleváns, egyrészt mert a kérdező éppen, hogy a sűrűséget akarta csökkenteni, tehát van értelme a fekete lyuk sűrűségéről beszélgetni, másrészt azért nem árt ha az ember észreveszi, hogy míg egy naptömegű, kb. 6 km átmérőjű fekete lyuk átlagos sűrűsége 1,8e19 kg/m3, addig a tejútrendszer középpontjában lévő kb. 4.000.000 naptömegű fekete lyuké csak 1,15e6 kg/m3, az eddig ismert legnagyobb 40.000.000.000 naptömegűé csak 1,15e-2 kg/m3 azaz 11,5 g/cm3...
Igen, elképzelhető. Az "eljárást" időnek hívják.
A "mindent elnyel" úgy értendő, hogy számunkra nem hozzáférhető, ami kijön belőle.
Tekintsünk egyetlen ilyen objektumot, és tegyük fel, hogy mindent elnyel. Az idő haladtával egyre több anyag lesz ott, és ekkor vagy azt tételezzük fel, hogy idővel az univerzum ebben lesz kompletten (és várhatjuk a következő bummot, ami azért valamitől csak bekövetkezett), vagy nem lesz benne. Ez utóbbi úgy lehet, hogy az anyag mégis kijön (most az szempontunkból nem lényeges, hogy miképpen).
Van még egy lehetőség. Az objektum egy pillanattól kezdve nem nyel el több anyagot, beáll egyfajta stabilitás az egész univerzumra nézve, ami olyan rendezettséget tételez fel, hogy józan ésszel elvetjük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!