Mi az értelme a fizikai kémiának? Egy biológus valaha találkozik ezzel az egyetemen kívül?
1. Tegyünk alapvető különbséget abban, hogy "elvileg" mi célszerű, és azt a "gyakorlatban" miképpen oldják meg. Eléggé sajnálatos, hogy nálunk manapság e két dolog igen élesen válik szét.
2. Lehet a szavakat sokféleképpen érteni, az "értés" minőségét a "reagálás" minősége határozza meg. A biológus (és ha lehet, mindenki más is) értsen mindenhez! De nem egyforma mértékben! Ennek oka, hogy egyfelől a világban minden mindennel összefügg, másfelől egy konkrét ember befogadóképessége véges.
Ebből az ellentmondásból következik, hogy egy ember szakterületi tudása, képessége, a világról alkotott elképzelésének a világgal való adekvátsága attól függ, miképpen értelmezi azt a mindent. A biológus például nem fog a biológia minden ágához egyformán érteni, és egyforma mélyen tudni azt. A biológia önmaga is túl nagy ehhez. De ha mondjuk a levelek fotoszintézisét választja témájául, hát nagyon kell értenie fizikához, atomfizikához, kémiához, és matematikához is. De nem árt némi gépészet, informatika, és még sorolhatnám. Persze az atomfizika vonatkozó részét jobban kell tudni, a többiről elég tudni, hogy van.
Megemlítem, hogy Watson és Crick a DNS-sel kapcsolatos Nobel díjukat annak köszönhetik, hogy volt vegyész, fénytanos, gépész, geométer és sok más ismerősük, nem restelltek segítséget kérni tőlük, így állt össze a modell.
De ha valaki megnézi a mai matematika szakterület rendkívül széles skálájának konferenciáit, megállapíthatja, hogy az összes tudományág képviselő előfordulnak ott (a pszichológusok éppúgy mint a nyelvészek), mert nélküle saját területüket sem értenék. Márpedig az egyes tudományok olyanok mint a nyelv. Ha két ember képtelen legalább pár szóban közös nyelvet találni, soha nem értik meg egymást. Ezért aztán nem árt minél több kapcsolódó terület "nyelvezetét" elsajátítani. Az egyetem ehhez mindössze egy ablakot mutat: nézzétek, mennyi minden van a világban. Később, ha szükséges, tudjátok merre kell tájékozódni. Előfordulhat, hogy egy biológus nem árt, ha kicsit irodalmár is. Onnan jön majd az ihlet. És így alakul, ki lesz szakterületének nagyja, és kiből lesz a "futottak még" kategória.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!