Ha például egy készüléken testzárlat lép fel, de le van földelve védővezetővel (zöld-srárga), akkor az embert miért nem rázhatja már meg az áram?
#1 jól írja.
+ A kismegszakító szinte azonnal leold, ha zárlati áram kezd folyni.
A kismegszakító segíthet igen, de azért nem bíznám rá az életem vakon. Mondjuk nélküle nem is építenék hálózatot az is igaz.
Ugyanúgy kaphatsz halálos áramütést ha mezítláb az általad leírt helyzet áll elő, míg vastag gumitalpú lábbelivel is. Attól függ, mekkora ellenállást képviselsz a ruházatoddal együtt. A rajtad átfolyó áram erőssége határozza meg (jelen esetben), mennyire esik rosszul a dolog. Sehogy sem próbálgatnám, mert a kismegszakító is lehet hibás, esetleg egy rövid impulzus a szíven keresztül és meg is jött a baj.
A jelenlegi legnagyobb biztonságot úgy emlékszem a "fí" relé adja, ami összehasonlítja az elfolyó és a visszaérkező áramot, ha különbség van, leold.
A hozzászólásban írt esetben pl. egy védővezetékkel nem rendelkező testzárlatos készülék érintése ugyanaz, mintha a fázist fognád meg.
"...akkor az embert miért nem rázhatja már meg az áram?"
A szomorú valóság az, hogy megrázhatja.
A legkedvezőtlenebb eset nyilván az, amikor a készülékbe bemenő fázis ér a testhez (és nem a motortekercselés vagy a fűtőbetét fele, stb).
Innen kezdve szétválik a dolog, de kérdés, hogy a Kérdező az alatt, hogy "le van földelve" mit értett. Valóban "csak" földelést, vagy TN rendszert? Hogy laikus-e, ködös fogalmakkal, vagy csak pongyolán fogalmazott, az eddig nem derült ki.
Ha csak földelés van, akkor a készülék házán gyakorlatilag a fázisfeszültség jelenik meg, mivel a földelés ellenállása egyrészt sokkal nagyobb, mint a vezetéké, másrészt meg általában nem olyan kicsi, hogy komolyan térdre kényszerítse a transzformátort.
TN rendszernél, mivel a fázisvezető és a védővezető ellenállása nagyjából egyforma, a legkedvezőtlenebb esetben a fázisfeszültségnek majdnem a fele jelenik meg.
A megoldás a kismegszakító vagy a FI-relé működése, amely ezt az állapotot igen rövid időre korlátozza, így a fibrilláció nem nagyon tud kialakulni.
Valamint a statisztika is segít, mert a bekapcsolt berendezést nem fogod folyamatosan, tehát van rá esélyed, hogy éppen a zárlat bekövetkezésekor sem (nem véletlenül alkalmaznak más módszereket a működés közben mindig kézben tartott szerkezeteknél).
Tovább az EPH jótékony hatású még.
Ha mégis meghaltál, akkor érvényes az a kijelentés, hogy abszolút biztonság nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!