A tejútrendszer is kering valami körűl? Vagy ilyen megfigyelés már elképzelhetetlen?
Alapvetően minden test-pár a tömegközéppont körül kering. Ha 2 test közül az egyiknek jóval nagyobb a tömege, alig észrevehető a mozgás. Picit a Nap is kering a Föld-Nap tömegközéppont körül, de nem sokat. A Föld esetében ez sokkal látványosabb.
A Tejútrendszer is kering más égitestekkel közös tömegközéppont körül. Valamint léteznek nagyobb csoportok is, úgynevezett szupercsillaghalmazok, ezek középpontja körül is kering.
Semmiféle mozgást nem végző test nincs az Univerzumban!
Ha megállna, akkor is mozogna: zuhanna a legközelebbi nagyobb tömeg/tömegközéppont felé.
Ha megállna, szólni kéne Archimédesz bácsinak, mert (a fáma szerint) mondotta volt:
"Adjatok egy fix pontot és én kimozdítom helyéből a világot!"
Igen kering és van rá megfigyelés (bizonyíték). Csak ezt nem hétköznapi módszerekkel érik el, a megértésük se egyszerű hétköznapi embernek.
Meg lehet figyelni kicsiny eltéréseket, azokból lehet bonyolult számításokat végezni az érvényes fizikai törvények szerint, és az jön ki, hogy a tejútrendszer kering. Ha azt tételezik fel, hogy nem kering, akkor mások az eredmények, és nem illenek a megfigyelt eredményhez.
Nem, nem kering - de attól még mozog.
Ilyen távolságokban már nincs keringés, mert még nem alakult ki stabil pálya, és valószínűleg nem is fog a következő pár 100 milliárd évben.
Vonzó központok vannak, és a galaxisok ezek felé áramlanak. Most nemrég volt egy ilyen kép.
A lokális csoport részeként annak gravitációs középpontja körül kering jópár galaxissal együtt
Ami meg része a Virgo-szuperhalmaznak és így tovább.
"Nem, nem kering - de attól még mozog."
Így van. Nem keringésről van szó, azaz nem periodikus mozgásról. (Már csak azért sem, mert a világegyetem túl rövid ideje - kb. 13,8 milliárd éve - létezik, és ez az idő nem lenne elég egy keringési periódusra sem.)
De mozog a többi helyi galaxishoz képest is, és ezekkel együtt a többi halmazhoz képest is, sőt a halmazok szuper halmazokba (klaszter?) rendeződve, bizonyos "áramlatokat" képezve is mozgást mutatnak.
(Ez utóbbival kapcsolatban sok a kérdőjel, mert ezek a kutatások az utóbbi években kezdtek el annyira "pontosodni", hogy már nem csak puszta teóriák.)
Mindezekre szépen "rárakódik" a - legnagyobb méretekben jellemző - általános távolodási tendencia.
A megfigyelésekről - nagyjából időrendi - sorrendben:
Edwin Hubble vizsgálódásai:
A COBE (így!) nincs magyarul:
A kissé "erősebb" WMAP:
És a PLANCK:
Konkrétan ezek a mérések NEM a Tejútrendszer mozgását vizsgálgatják, de az is egyre pontosabban benne van. Természetesen nem célként. :)
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!