Milyen hatással járna, ha megállna a Föld forgása és/vagy a keringése?
I. Föld forgásának megállása
A kérdés, hogy milyen gyorsan történne meg. Ha kvázi azonnal, akkor a légréteg tovább forogna, ami innen a Földről nézve soha nem látott, szélsebességű – az egyenlítő mentén kb. 1700 km/h-ás, Magyarországon 1200 km/h – viharokhoz vezetne – a hangsebességnél gyorsabb szelet jelent ez –, ami kvázi letarolna mindent a Föld felszínén. De nem sokáig, a súrlódás miatt viszonylag hamar lelassulna a szél. A sarkok környékén kisebb lenne a szél, de ott, ahol már ez tűrhető lenne, ott kvázi nem lakik senki. Itt megjegyzendő, hogy a szél egy dolog, bár az is önmagában elpusztítana minden ember által kreált építményt. Viszont a szél ezt magával is viszi, így nem egy 1700 km/h-ás széllel kell számolni, hanem ugyanilyen sebességgel repkedő mindenféle törmelékkel, sziklákkal, acéldarabokkal, amelyek akár több tonnásak is lehetnek.
De tegyük fel ezt még valahogy túléltük, a problémás dolgok ezután kezdődnének. Vagy tegyük fel a forgás szépen lassan áll le. Ugye a Föld forgása a nappalok és éjszakák váltakozásának megszűnését jelentené. A Föld egyik felén állandóan nappal lenne, a másikon állandóan éjszaka. Az éjszakai oldalon -100°C lenne, vagy még hidegebb. Egyszerűen megfagyna minden. A napos oldalon kissé bonyolultabb lenne a helyzet. A Föld brutálisan elkezdene melegedni. Csakhogy nem egyenletesen, az óceánok jobban elnyelnék a napsugárzást, mint a szárazföld. Óriási hőmérséklet különbségek alakulnának ki, ami újra csak nagyon durva szelekhez vezetne. Az óceánok párolgása – ha nem felforrása – sem éppen szívderítő kilátás, sem a hatalmas szelek által felkorbácsolt hatalmas hullámok sem azok.
Nehéz ezt most fejben modellezni, annyiféle hatással kellene számolni. Mindenesetre nem sok élőlény maradna a Földön. Bizonyára jó néhány extremofil élőlény – jórészt egysejtűek – túlélnék, de az összetettebb élőlényeknek viszont látásra…
A Hold persze tovább keringene a Föld körül. Csak immár nem távolodna, hanem közeledne hozzá. Az árapály erők miatt szépen lassan újra elkezdené megforgatni a Földet.
II. A Földnek a Nap körül keringésének megállása
Nemes egyszerűséggel elkezdenénk zuhanni a Nap felé. A becsapódás nagyjából a 65. napon lenne esedékes, de addig a folyamatosan emelkedő hőmérséklet okozna „némi” problémát. Ez az első héten még csak pár °C-os emelkedést jelentene, de egy hónap után már 20-30°C-al magasabbra kúszna fel a hőmérő higanyszála. Nem vagyok benne biztos, hogy lenne még élő ember, aki le is olvasná.
A NatGeo csinált egy dokufilmet arról hogy mi lenne ha a Föld forgása pár év alatt megszünne.
Indavideón fentvan:
Egy kis kiegészítés az előző válaszokhoz:
Ha a Föld forgásának megállása lassulás nélkül történne meg, nem csak a szelek gyorsulnának fel, minden mobilis eszköz, valamint mi emberek is, a Föld forgásának (azon a ponton) megfelelő sebességével repülnénk a tehetetlenség miatt. Ugyanez történik akkor, amikor egy autó karambolozik és az utasok kirepülnek a szélvédőn, valamint a villamoson, amikor hirtelen fékezik és az emberek olykor elesnek.
Ha a Föld keringése állna meg hirtelen, a helyzet ugyanez lenne, csak sokkal drasztikusabban, míg a Föld forgása (az Egyenlítőn) kb 465 m/s, a Föld átlagos keringési sebessége 29800 m/s. Tehát ezzel a sebességgel utazna minden tovább a tehetetlenség miatt.
előző
csak annyi a probléma hogy az hogy hirtelen megáll a forgás vagy a keringés az lehetetlen ez csak fokozatosan mehetne
Szerintem ezt 6-os is tudja.
Az egész HA kérdés irreális, ő csak kifejtette, mi lenne, ha mégis.
Mind tudjuk, hogy lehetetlen.
Amúgy az emberre bármi, kb. 10-20 km/h sebességnél nagyobb tempóról megállás simán lehet halálos. Persze úgy, hogy neki magának csupán a saját teste a lassulási útja.
Ez a tipikus falhoz csapás esete.
Itt már a föld keringése vagy forgása közt nincs különbség, legfeljebb az emberből maradó paca méretében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!