Mi az a visszafordithato reakcio? Az energia hogy valtozik?
Most kisse belekavarodtam:(
Valaki osszetudna nekem foglalni? Mar tobb helyen neztem de nem allt ossze
A kémiai reakciók jó része egyensúlyi reakció (lenne). Azaz a termék visszaalakulhat(na).
Persze ez rengetegszer - a körülmények miatt - nem valósul meg. Vegyük csak a szénsav bomlását: megrázod a szódavizet - kipezseg a széndioxid, aztán a elillan, onnan már nehezen oldódik vissza! De amíg a palack zárt, addig a folyadék felett a gáztérben ott lesz, és egy egyensúly van: ugyanannyi szénsav bomlik el, mint ami visszaalakul. Eddig stimt?
Igen eddig megvan:)
Es az energiagorbe hogy van pontosan?
Ha kisse exoterm akkor meg visszaalakulhat? Mi tortenkik az endoterm reakcioknal?
Inkább az aktiválási energián a lényeg:
Nézzük meg az ábrát!
Ahhoz, hogy A+B reagáljon, E* energiát be kell fektetni, hogy az anyagok átalakuljanak C+D-vé. Viszont, ha visszafelé nézed, a visszaalakuláshoz a C+d-nek is fel kell mennie abba a "magasságba", de az már nem csak hogy E*, hanem ehhez még hozzáadódik az E(A+B)-E(C+D) (amúgy igaából ez nem energia, hanem szabadentalpia, ami végül is energia, csak nem úgy :D).
Molekulák szintjén minden folyamat mehet visszafelé is. Tehát ha van egy jelenet, hogy mondjuk A és B egyesül AB-vé, és utána egy foton elviszi az energiát, akkor ez a film visszafelé levetítve is ugyanúgy reális, megvalósulhat: érkezik egy foton és szétbomlik az AB A-ra és B-re.
Szóval minden folyamat megfordítható, akkor nem fordul meg, ha valamelyik résztvevő távozik (az energia is résztvevő)
Exoterm folyamatnál az energia távozik, így a kémiai kötés stabil lesz.
Endoterm folyamatnál pedig a részecskék kószálnak el, úgy hogy csak minimális eséllyel - vagy teljesen végbemenő folyamatoknál sohasem - találnak vissza a helyükre. Pl. a mészégetésénél távozik a szén-dioxid, így a lehűlő CaO nem tud (energialeadás közben) visszalakulni karbonáttá, mert a belőle kivált szén-dioxid már messze jár.
Fizikai analógiák:
megfordíthatatlan exoterm: a víz fagyása -10 fokon. Az energia eltávozik a hidegebb környezetbe, a jég vázát alkotó hidrogénhíd-kötések így stabilizálódnak.
megfordíthatatlan endoterm: szabad vízfelszín párolgása a sivatagban. Azért megfordíthatatlan, mert a kilépett vízmolekulákat elfújja a szél :)
megfordítható-egyensúlyra vezető: ugyanezek zárt és hőszigetelt edényben. Pl. nulla fokos jeges vízben nem fogy a jég - de ez egy dinamikus folyamat (pl. a jég legömböyödik, mert a csúcsos részekről könnyebben megy el a molekula, a homorú részeket meg benövi. Vagy mondjuk ha sót teszünk bele, akkor lényegben azért hűl le a keverék, mert a sós vízből már nem megy vissza annyi molekula a jégbe, mint amennyi a jégből a folyadékba - és ez, hasonlóan a párolgáshoz, hőt von el.
Kémiailag tipikus megfordítható folyamatok pl. azok az endoterm reakciók, ahol a termékek nem szöknek el, csak elkószálnak az oldatban. Ilyenkor a létrejön egy egyensúlyi koncentráció, amikor az oda-vissza alakulás sebessége egyformává válik. Hasonlóan mint ahogy folyadékok felett kialakul a telített gőz. Ez persze függ a hőmérséklettől. Ilyen például a víz autoprotolízise, a gyenge savak és lúgok disszociációja.
Ezt meg ide még nem linkeltem... Hasznos! (bár nem a kérdéshez, de a kémiához, úgy általában).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!