Miért pont Einsteint tartja mindenki a magas intellektus fokmérőjének?
Elfelejtetted valamiért hogy a specrel mechanikája újradefiniálta a tömeget, és hogy újra szem elé került a tehetetlen és súlyos tömeg problémája.
Ahogy az áltrel gondolatmenete teljesen analóg a specrelével: tegyük fel hogy a Föld gravitációs mezeje és a gyorsuló vonat ekvivalensek, milyen geometriát ad ez a téridõre.
Galileirõl tudjuk hogy véletlen vette észre hogy az inga alkalmas idõmérésre, vagy hogy a kövek egyszerre esnek le. Semmi korszellem nem volt benne. Nagyon kevés erednénynek van. Vagy a hobbija egy tudósnak a kutatás, vagy véletlenül botlik egy eredménybe.
2. Bekezdés legyen inkább az, hogy:
Tegyük fel, hogy a szabadon esõ labor is megkülönböztethetetlen az állótól. (Pl ekkor a fény görbén megy).
Ebbõl már adódik minden, ha jól sejtem? Vagy a fizika összes törvényébe belegyógyítja a gravitációt, vagy a térbe gyógyítja bele. Ez utóbbi bejött neki egyszer, hát akkor mégegyszer miért ne legyen ez.
BTW a wikipédia ezt írja:
"Nem sokkal speciális relativitáselméletének 1905-ös publikálása után Einstein azon kezdett el gondolkodni, hogyan helyezhetné be a gravitációt az általa felvázolt relativisztikus keretbe. "
Tessék. Itt az elõzményed.
Még mindig nem sokat tudok a témáról egyébként, hiába ígérgetem állandóan. Megnéztem egy Hraskót, de valójában olyan dolgokat mint hogy pl tenzor az meg mi az, matematikusoknak nem oktatnak :D
Meg a jelölések is kicsit szokatlanok, úgyhogy vissza is raktam elég gyorsan. Majd átnézem késõbb, de nem mostanában.
Lehet, hogy a specrel újradefiniálta a tömeget, de ez nem okozott semmi fennakadást, semmi ellentmondást a korábbi elméletben. A tehetetlen és a súlyos tömeg pedig Newtonnál is ekvivalens volt, tehát azzal sem volt probléma. Galilei nem csak köveket dobált, hanem megfogalmazott egy igen fontos elvet, a Galilei-féle relativitás elvét. Ami kimondja, hogy nincs különbség álló és egyenletesen mozgó rendszerek között. Ez pedig elég nagy felismerés volt egy olyan világban, ahol korábban azt gondolták, hogy a testek természetes állapota a nyugalom, és az egyenletes mozgás fenntartásához erő kell. Nem hiszem, hogy Galilei felismerése ne hatott volna Newtonra, amikor pont ezekről a kérdésekről fogalmazott meg törvényeket.
Ha ahogy te állítod, a nagy felismerésekben nem lenne jelentősége a korszellemnek, a kor tudásának, ha nem arra épülnének, akkor mondjuk Archimédesz felfedezhette volna a kvantummechanikát, Planck meg méregethette volna a vízbe mártott testek súlyát.
Hogy te most könnyedén elmondod, mi vezetett az áltrelhez (szabadon eső labor meg álló, stb.), azt Einsteintől tudod. De vajon magadtól is eszedbe jutott volna ilyeneken agyalni, ha előtte senki nem mondja neked? Az, hogy Einsteinnek maga Einstein volt előzménye, semmit nem von le az érdemeiből. Helyette más is elkezdhetett volna a gravitáción gondolkodni. Na de hát épp azon folyik a vita, hogy Einstein különb volt-e, mint a többiek. Elég furcsa ezt azzal cáfolni, hogy azért nem volt különb, mert ő is épített valamire, még pedig a saját eredményeire.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!