Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A királykék az kevert szín?...

A királykék az kevert szín? Ahogyan a piros is?

Figyelt kérdés
Tehát tárgyak esetében, nem fény esetén. Jó nyilván tudom, hogy 100% tiszta szín nem létezik. De mondjuk, ha van egy piros színű tárgy, annak az alkotórészei citromsárga és magenta? A kék esetén meg magenta türkiz? A magenta a cián és a citromsárga nevezhető "tiszta" színnek?

2017. jan. 10. 17:45
 1/8 A kérdező kommentje:
*kék színű tárgy esetén türkiz és magenta?
2017. jan. 10. 17:46
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
CMYK ezek nyomdai alapszínek. A természetben vannak piros színek, amik nem tartalmaznak MY színeket. És vannak tárgyak, amiknek a festését is ügyesebben meg tudják oldani, mint a nyomdai színeket.
2017. jan. 10. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 2*Sü ***** válasza:
100%

Az emberi szemben vannak a színek érékeléséért felelős receptorok, un. csapok. Ezek az ibolya színt, a zöldet és a sárgát érzékelik, de eltérő intenzitással.


Kétféle színkeverési mód létezik. Az egyik az additív (összeadó) színkeverés. Ez az, amikor fényforrásaid vannak, és egy fehér falat vetítesz meg velük. Itt alapszíneknek a pirosat, zöldet és kéket használják. Ezekből elég jól kikeverhető bármilyen szín. Piros+kék = lila (magenta), piros+zöld = sárga, kék+zöld = cián, több piros+kevesebb zöld = narancs, stb… A főszínek hiánya feketét ad ki, az piros+zöld+kék meg fehéret.


A másik színkeverés a szubtraktív (kivonó) színkeverés. Ugye ha nem fényforrásaink vannak, hanem tárgyaink – akár festékeink –, akkor azok színét az adja meg, hogy a fehér fényből mely frekvenciákat nyeli el a test, és melyeket veri vissza. Egy tárgy attól piros, hogy elnyeli a kék és zöld környéki hullámhosszúságú fényt, és a pirosat visszaveri. Itt az általános iskolában a piros-sárga-kék színeket szokták főszíneknek nevezni. Itt a keverés: piros+sárga = narancs, piros+kék = lila, sárga+kék = zöld. A festékek teljes hiánya a fehéret adja, a piros+sárga+kék meg egy sötét színt (nem teljesen feketét, inkább olyan sötétbarnás színt). A nyomdaiparban használt cián-magenta-sárga-fekete (CMYK) kicsit közelebb áll a szem receptorainak színeinek ellentétéhez, ezért több színt pontosabban lehet kikeverni. Itt cián+sárga = zöld, cián+magenta=kék, sárga+magenta=piros.


Ami az egyik színkeverésben alapszín, az a másikban két szín keveréke és viszont.


Vannak spektrális színek. Ezek azok, amik a szivárványban megjelennek, vagy amit egy prizmával elő tudsz állítani fehér fénnyel. Lásd: [link]


Ezek tiszta színek. A rózsaszín nem tiszta, mert abban sok piros van, de van kevés zöld és kék is. Barna szín sincs a spektrumban.


Egyébként ugyanaz a szín lehet tiszta is és kevert is. Egy sárga fény lehet olyan fény, ami kizárólag a sárga színnek megfelelő hullámhosszú fényből áll. De lehet ugyanilyen színű sárga fény egy piros és egy zöld színnek megfelelő hullámhosszú fény keveréke is.


Szóval kérdés, hogy mit hívunk „kevert” színnek.

2017. jan. 10. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 2*Sü ***** válasza:
100%
Lásd még: [link]
2017. jan. 10. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Kösz ezt jól elmondtad. Bocs, hogy újra megkérdezem, de a fénynek akkor van ehhez köze? Ha egy tárgyat kéknek látunk, most akkor az is lehet, hogy magentából és ciánból áll, vagy magától simán kék? Tehát ez esetben egyértelműen szubtraktív színkeverésről van szó nem? Tehát hogy döntöm el egy kékről, hogy "kevert" vagy nem?
2017. jan. 10. 19:15
 6/8 A kérdező kommentje:
Tehát a nyomdaiparban ciánból és magentából keverik ki a kéket. Különbözik ettől egy szimpla kék tárgy? Mondjuk egy kék színű pulcsi. Vagy ezt így nem lehet eldönteni?
2017. jan. 10. 19:18
 7/8 anonim ***** válasza:
Nem lehet. Ha ráömlik a tinta a fehér pulódra akkor is kék lesz, ha kék színnel világítom meg akkor is, ha beledörzsölöm a nősziromból a kékeslila színanyagot akkor is. Pusztán abból minek látod nem következik, hogy milyen eljárással készült, bár azért kitalálható.
2017. jan. 10. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés. A szabad természetben ismer e valaki olyan kéket, ami cián és magenta keverékéből áll és nem a nyomdaiparban alkalmazzák. Ilyen példa?
2017. jan. 10. 21:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!