Hány foknak kell lennie ma és tegnap, hogy azt mondhassam, ma kétszer olyan meleg van mint tegnap?
Pontosan kétszer annyinak, mint tegnap.
Tehát ha például tegnap -10 celsius volt, ami 263 kelvin, akkor ma 526 kelvinnek kell lennie, ami 253 celsius fok.
Attól függ, melyik skálát használod.
Európában a Celsius skála terjedt el, az USA-ban a Fahrenheitet használják, míg a tudományos világ a Kelvin-skálát veszi alapul. (Más skálák is léteznek, de ez a három a leginkább elterjedt.)
Ha a Celsius skálát vesszük, akkor ha tegnap 5 fok volt, akkor ma 10 foknak kell lennie ahhoz, hogy azt mondhasd, kétszer olyan meleg van mint tegnap volt. Ez azonban a többi skála szerint már nem igaz, mert Fahrenheitben ez 41 és 50 fok értékeknek felel meg. Kelvinben pedig 278 és 283 foknak.
Ha a mért anyag (jelen esetben a levegő) hőmennyiségének relatív különbségére vagy kíváncsi, akkor a Kelvin-skálára kell támaszkodnod (ezért is használják tudományos körökben). Ez esetben ha tegnap 5 fok volt Celsiusban, az 278 fokot jelent Kelvinben, vagyis ennek a duplája 556 fok lesz Kelvinben, vagyis 278 fok Celsiusban. Ez azt jelenti, hogy az adott levegőmennyiség 5 fokon feleannyi energiával (hőmennyiséggel) rendelkezik, mint ugyanakkora tömegű és nyomású levegő 278 fokon.
A lényeg, hogy kétszeres vagy akárhányszoros hőmérsékletről csak abszolút hőmérsékleti skálán van értelme beszélni.
Abszolút hőmérsékleti skála, amin a 0 fok az abszolút nulla hőmérsékletnek felel meg. (pl. a kelvin skála ilyen).
Egy nem nulla kezdetű skálán nincs valódi jelentése a kétszeres hőmérsékletnek. pl. -5 C-nak -10 lenne a kétszerese, ami nyilvánvalóan értelmetlen. Másik példa, -200 celsiusnak -400 lenne a kétszerese, ami nem is létezik, mivel -273 C az abszolút nulla fok, tehát szintúgy értelmetlen.
Ha celsius fokban mérünk, akkor a kifejezésnek gyakorlatilag nincs értelme, mert egy intervallumskáláról beszélünk, azaz nincs egy abszolút nulla pont, amihoz lehetne a kétszerességet viszonyítani.
Kelvinben viszont van egy ún abszolút nulla fok, ez már arányskálaként értelmezhető, és a viszonyításnak is rögtön lesz értelme. Legalábbis elméletben...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!