Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Matematikusok! Létezik ilyesmi...

Matematikusok! Létezik ilyesmi, vagy ez csak legföljebb az én képzeleteim határán belüli dolog?

Figyelt kérdés

Amire gondolok:


Vannak a hagyományos függvények. Ezalatt az ált. iskolában már megismert egyismeretlenes függvényeket értem.

Ezeknek a szintaxisa egyszerűen: f(x)


Az egyismeretlenes függvények grafikusan 2 dimenziós - azaz síkbeli - grafikák.


Pl. f(x) = sin((tan(x))/sqrt(sec^2(x))) (puritánabban: sin(sin(atan(tan(x)))))


Ez egyismeretlenes, mint írtam, s 2 dimenziós ábrát ad.


Aztán vannak a kétismeretlenes függvények.

Ezeknek a szintaxisa mondjuk: f(x, y)

Ezek már 3 dimenziós ábrát/grafikát fognak adni - azaz, ha mondjuk számítógéppel egy programmal, ami a mérnöki beadandó a félévi záráshoz, kirajzoltatjuk a két változót két diszkrét tartományon végigiteráltatva.


Ezidáig még nagyjából biztos vagyok a dologban.


De a következő a háromismeretlenes függvények esete.

A szintaxis gondolom az evidens sémára épülve: f(x, y, z)

Ez akkor mit fog adni grafikusan dinamikusan változó x, y és z változókra?


Vegyük át még egyszer:


Az egyismeretlenes (f[x]) függvények 2D-s képek.

A kétismeretlenes (f[x, y]) függvények 3D-s képek.


Akkor a háromismeretlenes (f[x, y, z]) függvények 3D-s MOZGÓképek?

Az 'x' a szélesség, 'y' a mélység, 'z' pedig az idő?


2017. jan. 4. 20:52
1 2
 11/14 Mojjo ***** válasza:
@10: ez korrekt reakció volt :)
2017. jan. 5. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Wadmalac ***** válasza:

Lehet, hogy túl futva olvastam, ezért most olyat írok, ami már volt.


A logika odáig jó, hogy az egyismeretlenes 2D-s függvény (hiszen a két koordinátája x és f(x)), a kétismeretlenes 3D-s, de a 3 ismeretlenest mozgó 3D-vel csak és csakis akkor kötheted össze, ha bármelyik koordináta-adatod (vagy valamelyik változód, vagy a függvényérték) definíció szerint az idő.

Amúgy általánosan az ilyen függvények bizony 4 dimenziósak.

Nincs ezzel semmi gond az elméleti matekban és fizikában.

A mátrixok is lehetnek akárhány dimenziósak.

Attól még hogy vizualizálni nem tudod (egy 4D-s függvényábrázolásnak csupán egy adott változóérték melletti 3D-s metszetei jeleníthetőek meg illetve képzelhetőek el vizuális gondoklkodással), működnek.

2017. jan. 5. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Miről is van itt szó?

Egy függvénynek van értelmezési tartománya és értékkészlete.

Geometriai szemlélettel, az egyváltozós (dimenziós) függvény értékeit a következő (második) dimenzióban tudod ábrázolni. És kapsz egy síkgörbét. A kétváltozós függvény egy síkon van értelmezve, és a hozzá tartozó értékeket a térben tudod rajzolni. A 100 változós függvény (gyakran van ilyen a gyakorlati élet problémáiban) egy 100 dimenziós térben van értelmezve, aminek értékeit a 101-dik dimenzióban ábrázolhatod. Van végtelen sok változójú függvény is. Mi azonban 3 dimenziós lények vagyunk, eddig tudjuk elképzelni a geometriát.

Ha ugyanennek fizikai értelmezést adsz, akkor beszélhetsz sebességről, gyorsulásról, magasabb dimenziókban ezek sincsenek értelmezve, mert az embernek így nincs szüksége rájuk.

Ha tehát "paraszti gondolkodással" eljutsz a 3 dimenzióig, jól gondoltad. Ha azt gondolod, ez folytatható, puszta formális logika alapján, az is rendben van. Az már "módos paraszti" logika, hogy hasonló szóhasználattal éljek. Viszont arra a kérdésre, hogy a magasabb dimenziók mit jelentenek, a helyes válasz: azon a szinten semmit. Nincs rá szüksége az embernek.

Ha azonban matematikai gondolkodásmódra térsz át, belátható, hogy számos probléma akad az életben, amit a formális logika segítségével 5, 10 és még több változós függvényekkel képesek vagyunk modellezni. ÉS utána megoldani. Ehhez azonban a matematikusoknak ki kell dolgozniuk a sokváltozós függvények és sokdimenziós terek szabályait, az ott végezhető műveleteket. Ezt nevezik absztrakt matematikának. E nélkül a gyakorlati élet számos problémáját nem tudnánk megoldani, mert nem ismerjük a megoldások módszertanát. Éppen ezért van a munkamegosztás, ezért kellenek parasztok is, meg elméleti matematikusok. Utóbbinak az előbbiek adják a kaját, cserébe az utóbbiak olyan módszertant adnak az előbbieknek, hogy még több és még jobb kaja keletkezhessen. Azt most hagyjuk, hogy vannak olyan emberek is, akik ezt a szép rendet összerondítják. Viszont ettől izgalmasan bonyolult a világunk.

Némi visszafogottsággal és empátiával szerintem minden elrendezhető.

És még egy gondolat (amit nem tudok magamban tartani). A munkamegosztás éppen amiatt jött létre, mert egyszerre egy ember nem képes olyan sok mindennel foglalkozni. Például, ha valaki kiválóan jártas a függvénytanban, attól még nem biztos, hogy a pedagógiában is jártas. Emiatt a kiváló tudásának átadása akadozhat. És egy kicsit önérzetesebb tanulni vágyó félreértheti. Talán ez a magyarázata az elfajuló vitáknak is.

2017. jan. 5. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Wadmalac ***** válasza:

Most hasraütve mondanék egy példát.

Van egy űrkabinod, ami földkörüli pályáról tér vissza a légkörbe.

Van neki egy 3 dimenziós pályagörbéje, ezen görbe mentén sebessége és ennek megfelelően légköri súrlódása és melegedése.

Ha ezt a folyamatot megfelelő függvénykapcsolatokkal összekötve egy egységként, a pályahosszra és-vagy a repülés idejére vetítve kezelni akarod, modellezni, akkor máris 4-5 paraméteres függvényösszefüggésed van.

Ezt grafikonokon vizsgálni maximum valamelyik kiválasztott 3 paraméter szerint tudod 3D-ben, viszont számítógépesen modellezni akárhány paraméterrel.

Egy 4, 5 vagy több dimenziós függvényed van, ami tökéletesen működik matematikailag, annak ellenére, hogy képtelenség olyan ábrázolást csinálni, ami az összes paramétert együtt megjeleníti grafikonszerűen.


A mérnöki tervezésnek, asztofizikának, atomfizikának stb. rengeteg területe van, ahol sokváltozós függvényekkel számolnak.

2017. jan. 5. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!