Fizikailag van akadálya annak, hogy az égen legyen egy olyan égitest, amelynek éreznénk az illatát?
Tudom, hogy ahhoz nagyon erős illatúnak kéne lennie, de lehetséges e egy nagyon-nagyon erős, mondjuk eperillatú égitestnek itt a Földön érezni az illatát?
Nem tiltja egy fizikai törvény sem? Pl. a hang esetében az, hogy a hanghullámok vákuumban nem terjednek. Egyébként az illatok is hullámok formájában terjednek, akárcsak a hang, vagy a fény?
Az illatok molekulák a levegőben, amiket a szaglóreceptorjaid érzékelnek.
Ezek a molekulák minek hatására hagynák el ezt a másik égitestet?
Hogy értitek azt, hogy valaminek a hatására el kellene hagyniuk az illatmolekuláknak azt az égitestet?
Nem azon az elven működne az egész, mint ahogyan egy teába beleszagolok? A tea esetében nem a levegő közvetíti az orrunkhoz az illatrészecskéket? Csak mert a világegyetemben vákuum van, és nem tudom, hogy terjedhet e az illat.
"Fizikailag van akadálya annak, hogy az égen legyen egy olyan égitest, amelynek éreznénk az illatát?"
Van a gravitáció és a világűr, így Igen van akadálya!
Amúgy állítólag a világűrnek égett szaga van.
Nem véletlenül.
Az ionizáló sugárzások mindent szétbombáznak odakint.
Így ha véletlenül el is indulna felénk egy halom molekula amivel mi emberek jellegzetes szagot társítunk, már ide nem érnének.
Elbomlanának.
(Egyúttal azt is megválaszoltam ezzel hogy nem hullám a szag, és molekulákkal vagyis anyagok mozgásával továbbítódik!)
Szóval csak "égett" szagú ionizált atomok maradna belőle.
0%-ot közelítő esély van rá hogy ideérjen és bármit is érezz.
Ígyhát erre a kérdésedre:
" lehetséges e egy nagyon-nagyon erős, mondjuk eperillatú égitestnek itt a Földön érezni az illatát? "
a válasz abszolút de NEM.
"a válasz abszolút de NEM"
Dehogyisnem
csak ahogy mondták már, fizikailag valamilyen gáznak el kell onnan ide jutnia.
Tehát ha mondjuk egy üstökös vagy meteorit egy része túléli a behatolást a légkörbe, a fagyottan utazó felszíni molekulák egy része gáz halmazállapotba kerül a magasabb hőmérsékleten, következésképp érezheted a szagát és rajta keresztül bizonyos értelemben annak az űr-résznek a szagát, ahonnan jött.
Viszont kérd., valamit tisztáznunk kell. A szagok terjedése a Földön alapvetően a DIFFÚZIÓ nevű jelenség által valósul meg, azaz hogy a gázok igyekeznek a levegőben minél arányosabban eloszlani, hogy mindenhol körülbelül ugyanannyi darab legyen belőlük. Ha egy szobában felrobbantasz egy lombikot, a molekulák úgy mozognak, hogy lehetőleg kitöltsék az egész szobát, ÉS-itt jön még egy fontos dolog- a szoba mivel kicsi, még ha teljesen el is oszlottak, a koncentrációjuk (számuk) egy ponton még mindig nagyon magas. Következésképpen még kellően sok lesz, hogy elég erősen tudd a szagot érezni.
Viszont minél nagyobb térben kell eloszlaniuk, annál inkább felhígul ez. Amúgy pontosan ezért nyitod ki az ablakot, hogy "kimenjen" a rossz levegő. Miért megy ki a benti szag? Miért jön be a kinti? Pontosan a diffúzió miatt.
Amikor itt van egy baromi nagy vákuum (légüres tér) a két bolygó között, akkor egyrészt nem tud a gáz elszakadni a bolygójától, mert a gravitáció erősebb, mint a diffúz mozgás, amit végez. Másrészt ha el is tudna, olyan nagy területen terjedne szét, hogy egy területen belül 1-2 molekulát képtelen lennél még érezni, neked jóval nagyobb koncentráció kéne egy helyen.
"Egyébként az illatok is hullámok formájában terjednek, akárcsak a hang, vagy a fény?"
Ez meg LOL xD, ezt nagyon gyorsan verd ki a fejedből.
Hozzátenném, a hang és a fény NEM egyforma módon terjed.
A fénynek megvan a maga, igazából (más 0 tömegű elemi részecskéken kívül) semmi máshoz nem hasonlítható részecskemozgása, ami nem szorul közvetítő közegre és többnyire erősebb, mint a gravitáció (nem mindig, lásd fekete lyukak).
A hang pedig egy anyag mechanikai rezgése, amit egyik anyag ad át a másiknak (nem csak a levegő, bármilyen anyag: ha megütöd a falat, és a fal rezeg, aztán az adja tovább a levegőnek mögötte, satöbbi, az is hang a víz alatt is terjed a hang (bár a közeg ugye lassabb)).
A szaglás viszont szó szerint úgy működik, hogy az orrod kémiailag elemzi a belerepűlő részecskéket (gázokat, vagyszilárd részecskéket, amiket a gáz visz magával, többnyire).
Akik úgy gondolják, hogy az egy égitesten levő gázok a gravitáció miatt nem tudnak elszökni, azok gondoljanak például a Marsra. Valamikor légköre volt, és folyékony vize.
Fizikai törvény nem akadályozza, hogy megérezzük egy másik csillag szagát. A szinte végtelenül nagy távolság és a közöttünk levő világűr csak késedelmet okoz, de nem leküzdhetetlen akadály. De amikor eléri a légkörünket, akkor szétoszlik benne. Jókora pöffenet csillagözi metil-merkaptán kell ahhoz, hogy végül idelent érzékelni tudjuk, és még akkor sem lehetünk biztosak abban, hogy nem valaki más volt az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!