Helyes Newton negyedik törvényének alábbi értelmezése?
"Ha egy testre egyidejűleg több erő hat, akkor ezek együttes hatása megegyezik a vektori eredőjük hatásával."
"A törvény azt jelenti, ha egy m tömegű testen az F1 erő egymagában a1 gyorsulást hoz létre, és az F2 erő szintén egymagában a2 gyorsulást hoz létre, akkor az F1 erő által létrehozott a1 gyorsulás ugyanaz marad, függetlenül attól, hogy az F2 erő hat-e a testre vagy sem, és fordítva."
Sok sikert az ismereteid elmélyítéséhez. :)
Egyébként én mindig is utáltam a fizikát, talán azért, mert a tanáraim egyáltalán nem igyekeztek felkelteni a kíváncsiságunkat a különböző jelenségek okai iránt, nem szemléltették a jelenségeket, és csak egy nagyon érdekes dolog hatására kezdtek el érdekelni a fizikai összefüggések, mégpedig a természettudományi kérdéseket is fejtegető materialista filozófia hatására.
Pl Holbach, Diderot írásai.
"De ha F2-t ismét aktiváljuk,az F1-nek akkor is a1 marad a gyorsulása,csak összeadódik a2-vel."
Feltéve, hogy az adott testet az F1 és F2 azonos irányból éri.
A materialisták engem is érdekeltek mindig is. Holbach és Diderot műveit nem ismerem, az ókori matrialistákról valamivel többet hallottam (nemrég vettem meg Lucretius: ,,A természetről'' c. könyvét.) Általában érdekelnek a ,,racionalista'' irányultságú gondolkodók.
A természettudományokat az én életemben nem elsősorban a racionalista művek hozták közel hozzám, hanem, paradox módon, látszólag pont a másik véglet: a természeti népek, vadnépek, primitív kultúrák tanulmányása. Mintha ezek ellentétükben is épp jól kiegészítenék és serkentenék egymást. Van valami sajátos és figyelemre méltó a vadnépek természet iránti hozzállásában, a maga módján ez is alapos, akár a természettudomány. Hogy ellentétes-e vele, vagy pedig ellenkezőleg, sok mindenben hasonlít-hozzá, azt nem tudom, mindenesetre számonra pont jó termékeny feszültségben és kontrasztban állnak egymással.
http://www.youtube.com/watch?v=VjKV8MtivPY
http://www.youtube.com/watch?v=GbVnsS4VuDI
1997 körül kezdtem eszkimóul tanulni (középső szibériai jupik), tavaly nyáron pedig egy másik szibériai nép nyelve is érdekelni kezdett (felső-kolimai jukagir). Dolgomat megkönnyítette, hogy az eszkimó nyelvek tipológiai szempontból erősen hasonlítanak a magyarra. Már megértek egyes töredékeket a mesék eredeti szövegéből.
Köszönöm a jókívánságokat, én is sok örömet kívánok Neked a metarialista filozófusok műveihez (is). Én is szívesen olvasnék tőlük, de lehet, hogy egyelőre Lucretius-szal kezdem, mert több kiinduló tudásom van róla.
Az a különös, hogy, úgy érzékeltem, hogy minál ,,vadabb'' egy nép (vadász-gyűjtögetők, esetleg még ásóbotos vagy égetéses művelők), annál különösebb és költőibb metaforákat, megszemélyesítéseket meg általában feldolgozásokat tudtak létrehozni a természettel kapcsolatban. Az eszkimó mesék szinte telje egészükben a természetről szólnak (sarki fény, állatok, tenger), néhány költői képük meg olyan mellebevágó, sőt még amolyan Faust-ízű eszkimó motívumok is vannak (A Föld szelleme megjelenik Faust-előtt, az eszkimó vadász pedig a hegy szellemével beszélgetne, végül mindketten megijednek a saját maguk által megidézett szellemtől).
Az eszkimó települések között nagy távolságok vannak, ezt a mesékben még nagyobbnak tüntetik föl, olyan mese is van, amelyben már szinte csillagászati távolságra vannak egymástól a települések (öt évig utaznak). A sámánok tudása állandó vetélkedés tárgya, néha egymással is marakodnak, ki tudja jobban biztostani a vadászat sikerét, rossz idő megszűnését, meg mindenféle képzelt természeti lény megidézését.
Eddig nem volt lehetőségem reagálni a hozzászóláasidra, de már ismét "gépközelben" vagyok.
Hát érdekes egy ember lehetsz... :)
Akkor te tulajdonképpen fizikus vagy, vagy nyelvész, vagy micsoda? :)
Az nyilvánvaló, hogy a szakodtól eltérő dolgok is érdekelnek, bármi is vagy, de érdekelne, hogy tulajdonképpen mivel is foglalkozol.
Mert hát nem sok európai büszkélkedhet azzal, hogy ért ilyen nyelveken...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!