Brown mozgás a sejtben?
Figyelt kérdés
Brown a kísérletében virágpornak a mozgását figyelte meg. A virágpor szemcséit gyakorlatilag a folyadék részecskéi minden irányból lökdösték. A méreten van a hangsúly, a virágpor szemcsék elég kicsik ahhoz, hogy ez az effektus létrejöhessen.
Hogy képzelhetjük el ezt a sejtben? Gyakorlatilag a DNS molekula 'pattog' össze-vissza méretadta különbségéből?
2017. jan. 2. 02:47
1/3 anonim válasza:
Meg minden más molekula is.
Viszont ez egy kicsit másképp néz ki, mint a klasszikus Brown-mozgás (ahol nem látod, hogy ki lökdösi magát a részecskét), mivel ezek egymáson pattognak ill. rezegnek.
2/3 Wadmalac válasza:
Egyébként jó a tapogatózás, a sejtszintű anyagcserékben jelentős szerepe van a Brown-mozgásnak.
3/3 Ozmium42 válasza:
A klasszikus Brown kísérletben a részecskék nagyjából gömb alakúak, és korlátlanul mozdulhatnak bármerre. A sejtben pedig sok a nagy, hosszú, összegabalyodott molekula, amik gátolják némileg egymás mozgását. Némelyek hálózatokat alkotnak, illetve külső, belső sejthártyák, határok is gátakat szabnak a mozgásnak. A sejtek belsejében nagy fokú rendezettség uralkodik. Ennek ellenére azonban van Brown mozgás is. Ha valami némileg közelíteni tudja a Brown-féle mozgást, az például a sejtmembránban szabadon úszó molekulák, például magát a membránt felépítő lipidek. Ezeknél is megfigyelték, hogy például alkotnak szigeteket, amin belül Brown-mozgás van, a határvonalon viszont nehezített az átugrás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!