Ha egy kiskocsi körbe megy egyenletes sebességgel akkor az gyorsuló mozgásnak számít?
"egyenletes sebességgel" - "gyorsuló mozgásnak"
Érzed az ellentmondást?
A sebesség vektormennyiség. Ez azt jelenti hogy nemcsak nagysága hanem iránya és (irányítottsága) is van.
A fent leírt mozgás egyenletes sebességű de azt nem írja hogy egyenes irányú , persze mert körbe megy.
Tehát sebességének a nagysága nem változik ugyan de az iránya igen sőt folyamatosan változik ezért lesz gyorsuló mozgás.
Nincs ellentmondás, igen, gyorsuló mozgás, de ez a fogalmazás önmagában félreérthető.
Az egyenesvonalú egyenletes mozgás fenntartásához nem kell erő (ha ezt valami fékezi, akkor pont ezt legyőző erő kell, a fékező és "rásegítő" erő eredője nulla).
Ha erre a testre erő hat, akkor a test gyorsul. De az erő hathat a sebesség irányában, akkor a gyorsulás "klasszikus", nő a sebesség. Ha viszont az erő a sebességgel szöget zár be, lehetséges, hogy a sebesség nagysága nem változik, az iránya viszont igen. Ekkor helyesebb azt mondani, hogy az erő a testet nem gyorsítja, hanem irányváltoztatásra készteti. Ugyanis a "gyorsulás" a hétköznapi szóhasználatban sebességnövekedés, a tudományban azonban a térbeli mozgásokat valóban vektorral írjuk le. Az F=ma törvény érvényes, tehát a test erő hatására gyorsul. De az a=vt szabály is érvényes, ahol a és v vektorok, az idő skalár. Az egyenletes körmozgásra is érvényes ez, de itt az F nagysága állandó, iránya folyamatosan változik (egyenletesen megy körbe). Ekkor az "a" gyorsulásvektor nagysága is állandó, az iránya meg "megy körbe". Aztán ebből pedig a v sebességvektor hasonlóan, állandó nagyságú, iránya meg "megy körbe".
Összefoglalva, igen, gyorsuló mozgást végez a kiskocsi, de a hétköznapi életben a emberek ilyenkor a sebesség növekedésére gondolnak, ezért félreértik. Emiatt nem szerencsés a szóhasználat, de helyes.
A gondolkodás teljesen jó, az egyenletes körmozgás egy olyan eset, ahol a sebességvektor mindig érintő irányú és állandó nagyságú, a gyorsulásvektor meg mindig a körmozgás középpontjára mutat és szintén állandó.
Ez egy olyan mozgás, ahol a sebesség és a gyorsulás iránya mindig derékszöget zár be egymással.
#3-as hozzászóló: "De az a=vt szabály is érvényes..."
Nem érvényes! :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!