Azt szokták mondani, hogy nincsen távolhatás és ezért kellenek a közvetítő részecskék a fizikába. De mi közvetíti a közvetítő részecskéket? Ezzel meg lett oldava a probléma? Nem csak továbbtoltuk a problémát?
Figyelt kérdés
2016. nov. 27. 22:32
1/5 dq válasza:
Amikor lelõsz egy õzikét, akkor távolhatás miatt hal meg, vagy, mert a golyónak a helypozíciója szépen végigfutja a csõ elejét és az õzike mellkasát összekötõ szakaszt?
Én nem látom hogy ez ugyanaz a probléma lenne, csak máshol.
2/5 dq válasza:
Melyik kölcsönhatásra/távolhatásra vagy kiváncsi, egyébként?
3/5 anonim válasza:
A közvetítő részecskék közvetítik a kölcsönhatásokat a téridő különböző pontjai között. A távolbahatás arról szólt, hogy Te hatsz a tér egy olyan pontjára, amellyel nem állsz semmilyen kapcsolatban. Ilyen nincs, maximum a star warsban. Amikor villantok neked egy lámpával, akkor a lámpából kijönnek a fotonok és belemennek a szemedbe, ahol biológiai folyamatok által Te ezt érzékeled. Tehát az elektromágneses kölcsönhatás közvetítő részecskéi, a fotonok közvetítették feléd a ezt a hatást úgy, hogy ők a térben mozogva elmentek az Én pozíciómból a Te pozíciódba. Ugyanígy megvannak a gyenge és erős kölcsönhatások közvetítőrészecskéi is (W és Z bozonok, gluonok). A gravitáció trükösebb, neki nem találtuk meg a közvetítő részecskéjét, de elneveztük gravitonnak. Idő közben kitaláltak egy új elméletet a gravitációra, ez az általános relativitáselmélet, amely a gravitációt a téridő görbületeként fogja fel, íly módon a gravitáció nem egy hagyományos kölcsönhatás, amelynek közvetítő részecskéje van, hanem a téridőnek egy geometriai jellegű tulajdonsága. Ebben az esetben maga a téridő és annak hullámzása, ami közvetíti a gravitációt.
4/5 anonim válasza:
Az előző válaszadó, elég szemléletesen összefoglalta. Ez helyes, de annyit hozzáfűznék, hogy a graviton jóval későbbi hipotézis,mint maga az általános relativitáselmélet. A graviton a kvantumgravitációból jön ki. Még egy kis érdekesség, a fizikában jellemzően ilyenkor mezőket szoktunk használi pl elektromágneses mező. Ezt úgy kell érteni, hogy ha pl van egy töltés eloszlásunk a térben, akkor minden töltés hat egymásra, azért nincs távolhatás, mivel akkor előfordulna, olyan hogyha kicsit megváltoztatjuk a rendszert akkor az egész egyszerre változik, ez pedig végtelen információ terjedést eredményezne. A megoldás az, hogy minden részecske képez egy saját elektromágneses mezőt maga körül és így megadható egy eredő elektromágneses mező. Így azt mondhatjuk, hogy a részecskék nem is közvetlen módon egymással hanem a mezővel állnak kölcsönhatásban. (ez egy modell ne tessék elképzelni azt hogy ott a térben vannak ténylegesen erő vektorok). Így szükség van egy olyan részecskére ami közvetíti az információt egyes testek, illetve a mezőben egyes récsecskék és a mező között. Elektromágneses anyagban ez a foton. De pl a részecskefizikában az anyagoknak nincs konkrét tömegük, hanem azt mondjuk, hogy a részecskék egy Higgs-mezővel hatnak kölcsön és ebből szerzik a tömegüket. Ennek a közvetítőrészecskéje a Higgs-bozon.
5/5 ccaninventor válasza:
Okos a kérdező felvetése. Tologatják...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!