Milyen folyamat zajlik le az emberi bőr sejtekben, amelyeket nagy hő ér? Az eset a fürdőben sikerült bele nyúlnom a tök forró vízbe és leégette a fél tenyeremet.
Fő kérdésedre:
Az élő sejtek elhalnak, mert 42C fölött bomlanak a fehérjék.
100 C fölötti hőhatásnál gőz képződik és szét is durrannak a sejtek.
A hólyagok kialakulásához nem kell 100 fok, mert azok az elhalt sejtek miatti vizenyősödés okán keletkeznek, tehát tartós 50-60 fok is tud hólyagosra égetni.
Alkérdésekre:
A simogatást más receptor érzékeli mint az égést.
Tehát van mechanikai "nyomás" érzékelőnk és van hő érzékelőnk.
Az égető érzést pedig azért érzed később is mert ott megsérült maga a receptor is. Nem megjegyzésről van tehát szó, hanem arról hogy a hőérzékelő sejtek is pusztultak!
A jegelés jó, kezdetnek.
De más kiegészítő kezelésre is szükség lehet a gyorsabb gyógyuláshoz! Gézlap, és pl fenistil, vagy speciális égésre való habok is vannak.
Az égés főleg a fájdalomreceptorokat (nociceptorokat) ingerli. Ezek a receptorok (általában szabad idegvégződések), főleg arra reagálnak, ha az adott szövet sejtjei károsodnak, és így a sejtekben levő anyagok a sejtek közötti térbe jutnak. Mivel a szövet sérülése hosszabb ideig fennáll, a fájdalom érzet is tovább fennmaradhat. (Persze nyilván a melegreceptorok is ingerületbe jönnek, és lehet, hogy ez is segíthet kiváltani a hatást, de én erről nem tudok.)
A szövet károsodását valóban elsősorban a fehérjék denaturációja, kicsapódása okozza (azért lebomlani csak magasabb hőmérsékleten kezdenek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!