Milyen kémiai folyamat a borzongás az emberi testben?
Bőrünket a tenyerek, talpak, a szem- száj- és húgy-ivari nyílás körüli terület kivételével mindenütt szőr borítja. Ez szerencsére a legtöbb helyen annyira finom, piheszerű, hogy észre sem vesszük. Minden egyes szőrszálhoz egy aprócska izom vezet, melyek összefoglaló neve musculi arrector pilorum, azaz szőrszálmerevítő izmok.
Hideg vagy ijedelem hatására a szimpatikus idegrendszer kerül túlsúlyba, és egyebek között ezek az izmocskák is összehúzódnak. Ennek eredményeként a szőrszálak felegyenesednek, és kialakul körülöttük a jellegzetes kis dudor. Minden egyes kis hupli tehát egy szőrszálnak felel meg.
Hű, de nagy!
Vajon miért előnyös számunkra a libabőr kialakulása? Hát, be kell ismernünk, hogy az embereknél e mechanizmusnak már nincs nagy jelentősége. Viszont a többi melegvérű gerincesnél, vagyis a sűrű szőrrel (emlősök) illetve tollal (madarak) borított állatoknál egészen más a helyzet. Hiszen az izmocskák összehúzódásakor tolluk/szőrük felborzolódik, ennek kétfajta előnye is lehet. Hidegben az ily módon megvastagított szőrzet/tollazat alá több levegő fér be, így az elősegíti az állat melegen tartását. Ha az összehúzódást ijedelem váltotta ki, az állat a felfújt „köntösében” nagyobbnak és ijesztőbbnek hat, mint annak előtte, így lehetősége nyílik ellenfele elijesztésére (jobb esetben).
Mi bőrfüggelékek tekintetében csökevényesek vagyunk, bár szőrzetünk még így is jelentős funkciót tölt be a hőháztartás egyensúlyának megőrzésében. A libabőr jellegzetesen evolúciós maradvány: őseinknél még létfontosságú volt, nálunk már csak furcsaság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!