A magenta (bíbor) vagy az ibolya a szivárvány 7. színe?
Az a baj, hogy mindenhol mást írnak a szivárvány színeiről! Valahol kihagyják a cián (türkizkék) színt, míg máshol a magentát és a lilát keverik össze, pedig a két szín szerintem nem ugyanaz.
Nem tudom, hogy a szivárvány utolsó színe akkor melyik.
Értem (nagyjából). De akkor mik azok a dolgok, amiket, ha megértünk a szubtraktív színkeverésnél, akkor minden színt elő fogunk tudni állítani?
Esetleg vannak olyan színek (szubtraktív keverésnél) amiket nem lehet kikeverni?
És miért van az, hogy egyes színek se a szivárványba, se a színháromszögbe nem kerülnek be? Pl. a barna a szürke és a rózsaszín miért "nincsenek sehol"?
Azt tudom, hogy a festékeknél a fehér a színek hiánya, a fekete pedig azok összessége és fényeknél pont fordítva van, illetve, hogy a szürke e két szín keveréke, de akkor is, milyen a hullámhosszuk?
A lila egyszerűen a lila (vöröseskék) változata. Ennek azonban nagy jelentősége van abban, hogy az ibolyát a vizuális spektrum (a prizma által keltett szivárvány) rövid hullámhosszú (kék) végén látjuk, ahol elméletileg egyáltalán nem kellene vörösnek lennie, mivel a vörös a hosszú hullámhosszon van. a spektrum vége. Ennek az a magyarázata, hogy színlátásunkban van egy furcsaság.
A színeket a szemünkben lévő fotoreceptorokon keresztül, úgynevezett kúpokon keresztül látjuk, amelyek három típusban vannak:
Kékre érzékeny kúpok, amelyek válasza 450 nm hullámhosszon éri el a csúcsot
Zöldre érzékeny kúpok, amelyek válasza 550 nm hullámhosszon éri el a csúcsot
Vörösre érzékeny kúpok, amelyek válasza 600 nm hullámhosszon éri el a csúcsot
A szürke 4. görbe az éjszakai nem színlátásunkban használt rudak esetében.
Ha a fény egynél több típusú kúpot stimulál egyszerre, agyunk ezt köztes színként értelmezi. Például:
A kék és zöld kúpokat együtt egyformán ciánnak kell értelmezni
A zöld és a piros kúp együtt egyformán sárgaként értelmezhető
A vörös és a kék kúp együtt egyformán bíborvörösként értelmezhető
A piros, kék és zöld kúpokat együtt egyformán fehérnek kell értelmezni
A furcsaság az, hogy a vörös kúpoknak a 600 nm-en lévő elsődleges válaszukon kívül van egy másodlagos válaszuk is 420 nm körül. Tehát amikor ilyen hullámhosszú fény érkezik a szembe, azt az agy enyhén bíbornak, nem pedig tiszta kéknek értelmezi. Ezt hívjuk Violetának.
A fenti képen látható, hogyan néz ki az érzékenység és a hullámhossz grafikonján. Figyelje meg a másodlagos csúcsot a piros görbén, közvetlenül a kék görbe csúcsától balra.
Ennek érdekes következménye, hogy ahelyett, hogy a színek spektrumát csak a kéktől a vörösig tartó egyenes vonalként érzékelnénk, egy körnek is tekintjük, amelyben az ibolya vége körbe görbül, és simán beleolvad a vörösbe.
#25
Érdekes, hasznos válasz, de:
1. Szó szerinti dézetnél illek megadni a forrást.
2. A google fordító egyre jobban működik, de azért távol áll a tökéletestől (pláne ilyen szakszövegek esetén), úgyhogy jó lenne legalább feltüntetni, hogy azzal született a szöveg. (De még inkább korrigálni.)
3. Vagy legalább a képet belinelhetted volna, amire a szöveg hivatkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!