Mi az a csípés pontosan? Mi a biológiai és kémiai alapja?
Amelyik étel "csípős", abban a csípősséget okozó molekulák (például kapszaicin, piperin) a nyelveden lévő receptorokhoz kötődnek.
Egyes vegyületek lakrimátorok is ("könnyezésre ingerlőek", nyálkahártya irritálóak), a kapszaicin is ide tartozik, de a hagymában is vannak ilyen vegyületek, és a tormában is.
Különválasztandó az, ami bőrre (nem nyálkahártyára!) kerülve csíp, azaz gyakorlatilag mar. (Például savak, lúgok.) Ezek a sejteket elpusztítják, és ez okoz fájdalomérzetet, ezért "csíp".
Tehát igazából két külön fogalomról van szó, amik némileg összemosódnak.
"mindenképpen van valami közös benne, ami magyarázatra szorul"
Ebben teljesen igazad van.
Gyanítom, hogy a hasonlóság az érzékeinkből illetve az abból felépülő érzéklet-tudatból származik.
Szerintem (de tévedhetek) a közös tulajdonság ott bújik, hogy azt érzékeljük csípő érzésként, amikor egy adott testi érzékelő felületen nem minden fájdalom-érzékelő receptor jelez, hanem csak pár, randomban szétszórt, vagy pedig az érzet pontszerű helyről, kis területről származik.
Gyanítom, hogy az első változat, a random pár receptor jel enyhébb esete a viszketés.
Nem vagyok sem biológus, sem orvos, csak vélemény.
Valóban, ahogy a 3. válaszoló említette, a paprika, bors és más hasonló ételek csípősségét a bennük levő egyes anyagok okozzák (pl. kapszaicin). Ugyanakkor abban pontosítanám, hogy ezek nem csak a nyelven levő receptorokra hatnak, hanem bizonyos fájdalomreceptorokra (nociceptorokra). Főleg olyanokra (TRPV1), amelyek extrém hőhatást (pl. megégés) érzékelnek. Ezeket aktiválják, ezért érzünk égést, fájdalmat.
Ilyen receptorok nem csak a nyelven vannak. Aki nyúlt már erős paprikás kézzel a szemében, vagy egyszerűen csak evett egyszerre túl sok túl csípős ételt, az tapasztalhatta.
A bőrre kerülve azért nem csíp, mert általában nem tud átjutni, de nagy koncentrációba ott is hasonló hatást vált ki.
Azok a hatások, amik ugyanezeket a receptorokat aktiválják, hasonló hatást váltanak ki.
"a hagyma csípőssége speciel kénsav"
Ez biztos? Mert az alábbi táblázat alapján a hagyma fajták nem túl savasak (akkor egyébként is savanyú ízt (is) kéne érezni - igaz, ezt a szervetlen savak kevésbé váltják ki).
Az alábbi cikk alapján valóban kéntartalmú vegyületek játszanak szerepet a hagyma ízének kialakításában, de nem kénsav.
"Az alábbi cikk alapján valóban kéntartalmú vegyületek játszanak szerepet a hagyma ízének kialakításában, de nem kénsav."
A kénsav a nyálkahártya víztartalmában és a szemen a könnyben keletkezik a leírt vegyületek elnyelődésekor. Magát a csípő érzést már a kénsav okozza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!