Nem értem, miért egyértelmű, hogy a fent a világos és a lent a sötét?
Ha egy sötét dolog árnyékot vet a földre, akkor lehet az árnyék a világosabb. A legtöbb fatörzsnél szerintem tipikusan ez van. Ha meg az égre gondolunk, akkor az kék, nem csak világos, és akkor még ott van az éjszaka is, amikor sötét.
Egyetlen sor elmondja a cikkben.
"megtanultuk ugyanis azt, hogy a megvilágítás általában felülről érkezik, vagyis a világos van fent, a sötét, vagyis az árnyék lent."
Amiről a cikk szól, azok szubjektív érzetek. Ezek maximum általánosságban, az esetek többségében igazak.
El lehetne vitázni a hideg és meleg színeken is, azon az alapon, hogy lehet egy kék serpenyő forró és egy piros bögre jegestea hideg.
Csak minek.
> Ha egy sötét dolog árnyékot vet a földre, akkor lehet az árnyék a világosabb
Ez a lehető legritkább esetben van így. Ha egy fekete oszlop vet árnyékot egy fehér padlóra, és mellette van szórt fény, akkor igen. Viszont egy homogén színűnek, anyagúnak látszó tárgy kidudorodásairól és mélyedéseiről van szó, akkor azt várjuk, hogy minél merőlegesebb a fényforrásra, annál világosabb, illetve az árnyék mindig sötétebb. (Az ég kékje, és a föld feketesége meg nagyon nem az árnyékról szól.)
Mivel a földön állva a napfény érthető okokból felülről érkezik, ezért a legtöbbször a világosság-sötétség is ez alapján érződik mélyedésnek és kidudorodásnak. Általában a mesterséges világítást is felülre helyezzük, ritka, mikor egy fényforrás alulról világít meg valamit. Ilyen módon ha ismeretlen a fényforrás helyzete, akkor az agy feltételezi, hogy az felettünk van, mert az esetek 99%-ban valóban ez a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!