Miért jobb világos ruhákban járni nyáron, ha a
látható fény úgysem szállít hőt?
Figyelt kérdés
tehát hiába nyeli el a fekete póló a látható fény teljes spektrumát... viszont mégis melegebbnek érezzük... Miért?
2015. aug. 15. 11:44
1/9 anonim válasza:
A látható fény is hordoz energiát, sőt a foton energiája arányos a frekvenciájával és így a hullámhossz reciprokával.
A látható fény fotonjainak így nagyobb az energiája mint a hősugárzásé.
Az elnyelt fény növeli a testek hőmérsékletét.
2015. aug. 15. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 anonim válasza:
Mert ez az elnyeli/visszaveri dolog igaz a látható tartományra és az infra (hő) tartományra is. Tehát ami visszaveri a fehér fény nagy részét, az a hősugárzást is visszaveri. (Nem kötelezően, de azért általában igaz.)
A másik, hogy ha egy felület nem veri vissza a sugárzást (fekete), akkor elnyeli, és akkor a saját belső energiáját (pl. hőmérsékletét) növeli. Ha visszaveri (pl. fehér vagy tükröző), akkor kevésbé melegszik, épp azért, mert a hősugárzás (is) folytatja az útját más irányba, nem nyelődik el, nem alakul más energiává, pl. hővé.
2015. aug. 15. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 anonim válasza:
"tehát hiába nyeli el a fekete póló a látható fény teljes spektrumát... viszont mégis melegebbnek érezzük... Miért?"
Hát pont azért, mert elnyeli. Ha visszaverné, akkor nem melegedne fel úgy, azaz nem éreznénk olyan melegnek.
2015. aug. 15. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
4/9 A kérdező kommentje:
@szigula
én tudom, hogy a látható fénynek nagyobb az energiája, de mégis úgy tudom, hogy a látható fény "hideg" fény, és csak az infratartományban érzékeljük a meleget... akkor hogy is van ez???
2015. aug. 15. 12:18
5/9 Titusztitusz válasza:
A látható fény is szállít energiát...Még ha némileg kevesebbet is mint az infravörös fény...Amúgy a sötét színü ruha azért melegebb nyáron, mivel nemcsak a látható fényt nyeli el, hanem az infravöröst is, ami viszont már tényleg jelentős energiát szállít...
2015. aug. 15. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
6/9 anonim válasza:
Az infrára azért mondjuk, hogy hősugárzás, ill. hőt közöl, mert az energiája kevés a legtöbb kémiai folyamat beindításához, ezért nagyrészt hővé alakul, ha egy test elnyeli. A látható tartomány és a felett már különböző olyan folyamatokat indít el a fény, amik energiát igényelnek, tehát elnyelődéskor nem csak hővé alakul.
2015. aug. 15. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
7/9 A kérdező kommentje:
@utolsó: ha nekiütközik egy látható-fény-foton a fekete pólómnak, akkor valamilyen kémiai folyamatot indít be? milyen reakciókat okoz a látható fény?
2015. aug. 15. 20:42
8/9 anonim válasza:
Igen, az erős napfény képes akár még az olajszennyeződéseket is feloszlatni, persze hetek, hónapok alatt. Illetve bizonyos anyagok, gumik, műanyagok is elbomlanak a napfény hatására. Azaz a fény beindíthat kémiai reakciókat, sőt, némely reakciók fény nélkül el sem indulnak.
2015. aug. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 anonim válasza:
Ha pl. UV fény éri a fekete pólódat, akkor az elkezdi szépen szétroncsolni a fekete festék molekuláit és a pólót alkotó szálak molekuláit. Ha elég sokáig hagyod a napon teljesen kifakul és elgyengül az anyag.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!