Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A különböző kormeghatározási...

A különböző kormeghatározási módszerek mennyire pontosak?

Figyelt kérdés

Mostanság sokat hallottam egyes fundamentalista vallásos emberektől hogy teljesen pontatlanok, hogy semmi haszna a szénizotópos, meg a többi kormeghatározásnak.

Ezért szeretném tudni hogy mekkora lehet a hibahatár a különböző módszereknél, mondjuk a közelebbi múltnál mint 20 ezer év, vagy a távolabbi múltnál mondjuk 300 millió év? És hogyan van megbecsülve egyáltalán maga a hibahatár?



2016. szept. 5. 07:29
 1/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Eljárástól függően változik a pontosság. És rengeteg módszer van, mindnek megvan a maga felhasználási köre.

Vegyük például mondjuk a kemolumineszcenciás módszert, amivel égetett kerámiákat, edényeket szoktak vizsgálni. Ez pl. 10-20% hibával dolgozik.

A radiokarbon (ami egyébként csupán pár tízezer évre tud visszanézni) vizsgálat ELVI pontossága 0,3%, a különböző zavaró befolyások (pl. 1960-65 közti radioaktív behatás a kísérleti robbantgatások miatt) persze bezavarhatnak a felszíni szennyeződésnek kitett darabokon, feldúsíthatják úgy a C14-et, hogy jelentősen idősebbnek mutatkozik valami.

A hibahatárokat amúgy nem becslik, hanem számolják, meglehetősen pontosan.


De általánosságban elmondható, minden meghatározási eljárásról, hogy NAGYSÁGRENDEKKEL pontosabbak, mint amilyen hibával a kreacionisták vádolják ezeket. Ugyanis ők a legtöbb esetben a sok tíz-, százezer, sokmillió éves leleteket állítják maximum pár ezer évesnek!



Az alapján, hogy egy mesterlövész száz méterről tízből kétszer elhibáz egy 5 forintost, azt állítani, hogy öt méterről mellélő az elefántnak, elég durva csúsztatás.

2016. szept. 5. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Csak annyi javítás az előző hozzászóláshoz, hogy termolumineszcencia az eljárás neve amire utalt, nem kemolumineszcencia, de amúgy tökéeltes válasz, nem tudok többet hozzáfűzni.
2016. szept. 5. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:

Köszönöm a javítást!


Nem frissített ismeret emlékei bizony kopnak.

:)

2016. szept. 5. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Nehéz (sőt, nem is lehet) összeegyeztetni a Biblia teremtéstörténetét a tudományos vizsgálatok eredményeivel. Természetes(???), hogy egy vallásos ember, aki hiszi mindazt, amit a Biblia leír, nem fogadja el a kormeghatározások eredményeit, hiszen ha szigorúan vesszük, a keresztény teremtéstörténet szerint a Földet csak i.e 4004 október 23.-án teremtette az Úr.

[link]


A jelenlegi hivatalos egyházi álláspont az, hogy a Bibliát nem szó szerint kell értelmezni, hanem csak allegóriaként, vagy iránymutatásként, így a tudományosan bizonyítható, több milliárd éves kőzetek, égi jelenségek, stb. beilleszthetők a Biblia időskálájába.

A "fundamentalista vallásos emberek" figyelembe vehetnék, hogy már a hírhedten merev és dogmatikus katolikus keresztény egyház is elismeri, hogy bizony a tényleges időskála sokkal nagyobb, mint ami a Bibliában foglaltatik.


A kormeghatározásokról, főleg a Föld korának meghatározásáról érdemes elolvasni a következő (kiragadott) részletet:

[link]

(Nem kell megijedni, a szöveg a képletek nélkül is teljesen érthető.)


Pedro

2016. szept. 5. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!