A "benzinleszívás" milyen elv alapján működik?
A közlekedőedények elvén. A legtöbb folyadékkal megy.
Szuperfolyékony anyagnál cső se kell hozzá.
Biztos.
Az elv a következő: képzelj el egy tartályt az asztalon, egyet a földön. Az asztalon lévő tele vízzel. Szívd meg a felsőbe lógatott vizet, és engedd az alsóba. A víz szépen folyik át a felsőből az alsóba a gravitáció miatt. A víz felszínétől a felső tartály széléig az "emelkedés" azért lehetséges, mert a csőben lévő folyamatos vízszalag "felhúzza". Ha az ehhez szükséges erő kisebb, mint az az erő, amely a folyamatos vízsugár szétszakításához (és eközben ott vákuum keletkezéséhez kell, akkor az összes víz átkerül az alsó tartályba.
Vákuum sem kell hozzá, megszívni sem kell, elég, ha csövet megtöltöd folyadékkal (belemeríted), befogod a végét, majd kihúzod, és az alacsonyabban lévő tartály fölé helyezed.
A közlekedőedények elvén a folyadék addig fog csordogálni, amíg a két tartályban lévő folyadék szintje azonos nem lesz.
Két dolog van:
- A cső legfelső pontjától nézve a cső két felén különböző tömegű (súlyú) víz lesz. A nagyobb tömegű fele (tehát aminek a vége alacsonyabban lesz a legfelsőbb ponttól) a nagyobb súly miatt elindul lefelé, és "húzni" fogja a másik felét. Olyan, mint a mérleg: a nagyobb súly fog lefelé indulni.
- A másik a "húzás" része, tehát hogy mindkét részben lévő víz nem tud lefelé indulni, mert akkor vákuum lenne közöttük. Ez önmagában nem lehetetlen, csak a környezeti nyomás a vizet nyomni fogja a vákuum felé, ezért fognak együtt mozogni.
Ok Köszönöm a válaszokat. Mindössze az elnevezést vitattam hogy közlekedőedények.
"Közlekedőedények nevezzük, amikor két
vagy több nyitott edény alsó része
egymással össze van kötve oly módon,
hogy az egyikbe betöltött folyadék a többi
edénybe átfolyhasson."
"edény ALSÓ része
egymással össze van kötve"
Wikipédián egy ábrát is mellékelnek
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!