A fényerő összeadódik ha egy szobában több fényforrás van?
Arra lennék kíváncsi, ha mondjuk több - pl. 30 wattos - izzóm van, az úgy együtt fényesebb (nagyobb a lumen érték), mint ha csak egy darab lenne belőle?
Ugyan ez érdekelne a hang esetében is. Ha több hangfal szól ugyan olyan hangerővel, azt hangosabbnak érzékeljük, mintha csak egy szólna?
Remélem érthető mire akarok kilyukadni. :)
Előre is köszi a válaszokat!
Kizárólag a világítással kapcsolatban szeretnék értetlenkedni. Az első két válaszoló mintha azt sugallná, hogy ha egy darab 30 W-os (300 lumenes) izzó helyett kettő darabot üzemeltetek, akkor NEM 2x300 lumen lesz a fényteljesítmény a szobában.
Nade akkor a második izzólámpa bekapcsolásával elhasználódó elektromos teljesítmény mire fordítódik?
Az is lehet, hogy kivonódnak egymásból, kioltják egymást:
Ezért is szokott előfordulni, hogy amikor ég a lámpa, és felgyújtasz még egyet, akkor sötétebb lesz a szobában.
Akkor másképpen kérdezem.
1. Egy darab 60 W-os, 600 lumenes izzó ég a szobában.
2. Kettő darab 30 W-os izzó ad le 2x300 lument.
Ha kettő darab 30 W-os izzó ég, akkor a 2x300 lumen által megvilágított szobában nem lesz olyan világos?
Fénynél de, összeadódik, (például egy sok ledbõl álló lámpát ha elképzelsz).
Hangfalnál nem adódik össze (például egy egyetem elõadáson százan suttognak, vagy szimfonikus zenekarban van vagy száz különbözõ hangszer. Persze ezt érzésre nem igazán lehet megmondani hogy összeadódik-e; a fülünk (és a szemünk) az alapzajtól függõe re-kalibrál, egy könyvtárban a suttogás hangosabb, mint a metróban a hangos beszéd).
Kiszámolható hogy hogyan interferál, feljebb valaki meg is adta a képlteket talán,
Fényhez annyira nem konyítok, de a hanghoz érdemben hozzá tudok szólni. Van itt pár fogalom: interferencia, fázis, rezonancia. Tegyük fel, hogy csak 1 hangszórót üzemeltetsz, amivel egyenletes sin hullámot sugárzol. Ezek longitudinális hullámok. (Nézz utána neten, ha érdekel hogy van ez) ugye különböző mértékben visszaverődik, rezgésbe hoz anyagokat. Itt jön a rezonanciafrekvencia fogalma. Ha egy szobáról beszélünk, ott rengeteg ilyen van, ha nincs valamilyen diffúz felülettel szigetelve, mint pl. a stúdiók. Legkönnyebben egy rugóval tudom elmagyarázni. Ráakasztasz egy súlyt, és rezgésbe hozod. Majd ugyanezzel a frekvenciával elkezded gerjeszteni. Az eredmény kiugró amplitudó növekedés. Ugyanez van a hangnál is, ha eltalálsz egy rezonanciafrekvenciát. Állóhullám alakul ki, és nagymértékű erősödést hallasz.
Második rész: Fázis! Ez egyszerű hullámtan. Ha két ugyanakkora amplitudójú és ugyanakkora frekvenciájú hullámot összeadsz, az eredmény, egy kétszer akkora amplitudójú hullám. Ezt használják ki a mélynyomók egy részében. Egy ún. reflexnyílást és reflexcsövet építenek a ládába, a hangszórótól olyan távol, és a reflexcsövet olyan hosszúra gyártva, hogy a ládából a reflexnyíláson kilépő hang fázisban legyen a hangszóró által közvetlen küldött rezgéssel. Mivel semmi sem lehet tökéletes, természetesen nem lesz kétszeres a hangerő, de a módszer nagyon hatékony. Ha egyszerre több mélynyomót helyezel el, akkor nagyon fontos az egymáshoz viszonyított helyzetük. Egy rakás elrendezés van. Ha nem haragszol nem részletezném. Itt jön a képbe az interferencia: rengeteg hely lesz a szobában/teremben, ahol a hullámok erősítik/gyengítik egymást. Minden frekvencia más helyen szenved el interferenciát. Csak egy kis érdekesség a végére: a magas hangok koncerteken a közönség felett kialakuló nagyobb hőmérsékletű légtömegről is le tudnak pattanni/el tudnak nyelődni benne.
Összefoglalva: kétszeres hangerőt két ugyanolyan hangerővel szóló hangszóróval tuti nem fogsz kapni, de ha jó helyen állsz, érezheted hangosabbnak. No... Elég sokag sikerült írni. Remélem érthető lett. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!