Megfelelő hajtómű technologia birtokában lehetséges olyan légköri visszatérés amely keretében az űrhajó a Föld relativ sebességét felvéve egyszerüen vissza "sülyed"?
Nagyjából úgy, mint egy repülő leszállása: elindulna lefelé, aztán leérne. A felső szakaszon csak rakétával irányítana, lejjebb már a szárnyak is működnek.
De ugye el tudod képzelni, hogy a fogyasztás olyasféle különbségeket mutatna, mintha normál magasságból repülőgéppel, vagy helikopterrel jönnél le?
Biztos, hogy később sem ez lesz majd az általános módszer.
Ilyesmire gondoltál?
Igen is meg nem is.
Tehát hogy rögtön ne az legyen hogy 28ezer km/h sebességgel beszáguld az eszköz a légkörbe és úgy lassul le hanem már alapból lassabban ereszkedik a légkörbe be úgy hogy nem lép fel súrlódás és így óriási hő. gy is mondhatnánk hogy vissza téréskor mint egy toll pihe olyan könnyedséggel egyszerűen vissza tér.
Fizikailag lehetséges.
Valami hihetetlen üzemanyagfogyasztással járna. Szerintem még 100 év múlva is csak a luxus űrhajók csinálják majd ezt. Úgy, hogy 50 másik űrhajó viszi fel nekik az üzemanyagot hozzá.
A lényeget már leírták előttem. Az űreszközök sebessége jóval nagyobb annál, mint a földfelszín vagy a légkör sebessége, tehát nagyon sok üzemanyag kellene a lassításhoz. (Egy alacsony pályán keringő műhold vagy az űrállomás például másfél óra alatt kerüli meg a Földet 24 óra helyett.)
De ha sikerül is lelassítani, nagy magasságban a légkör még túl ritka ahhoz, hogy egy szabadon zuhanó testnek megfelelő fékezőerőt biztosítson (pl. a hagyományos ejtőernyők nem működnének), viszont már komoly hőhatása van, a tárgyakat felhevítik. A Baumgartner-féle ugrás kb. 40 km magasból történt, onnan kezdett gyorsulni, miközben a meteorok többsége már 60-70 km között felizzik. (Bár azoknak komoly kezdősebességük is van.)
Ha sikerülne mondjuk 50-60 km magasságig lassan ereszkedni, akkor onnan már megoldható lenne a sima zuhanás komolyabb hőpajzs nélkül, de a gond a felső légkörrel van. Azzal a légréteggel nagyon nehéz lenne együtt mozogni, az ilyen manőver rengeteg üzemanyagot kívánna, kb. annyit, mintha rakétákkal fékeznének végig az 50-80 km közötti sávban.
Nem azért mondom, de a Holdra szállást nem pont ilyen módszerrel oldották meg?
(A Földnél meg azért nem éri meg üzemanyagot pazarolni az ilyen rakétákra, mert a levegő is aránylag simán megoldja a lassítást.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!