Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ, hogy egy csillag...

Mitől függ, hogy egy csillag az égen fényesen vagy kevésbé fényesen világít?

Figyelt kérdés
2016. júl. 7. 02:22
1 2
 1/17 EagleHUN ***** válasza:
100%

A következőktől biztosan függ:

- Mekkora az a csillag (pl: fölfúvódott-e naprendszer méretűre vagy sem)

- Milyen a felszíni hőmérséklete. (színképe)

- Milyen messze van tőlünk.

- Milyen csillagközi gáz és porfelhőkön kell hogy áthaladjon a fénye hogy hozzánk eljusson.

- Milyenek a megfigyeléskor végzett légköri viszonyok. (Por, pára stb.)

2016. júl. 7. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Akkor ugyanaz a csillag nagyjából mindig ugyanúgy világít? (az általad irt tolsó szempont befolyásolhatja)
2016. júl. 7. 09:31
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Végeredményben igen, legalábbis emberi időléptékben mindenképpen. Amennyi ideig él egy ember, annyi idő alatt nem sok változás következik be egy csillag állapotában - kivéve néhány extrém esetet, pl. szupernóvává válik egy csillag. Ennek végkifejlete néhány hónap-hét alatt játszódik le, ezt mi is tudjuk érzékelni. Viszont egy átlagos csillag teljes élettartama kb. 10milliárd év, születésétől a haláláig, ez összemérhetetlenül több, mint egy ember élettartama. Gyakorlatilag egy ember az élete alatt csupán egy "pillanatképet" lát egy csillag teljes életciklusából.
2016. júl. 7. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
A fizikai kettőscsillagok fénye periodikusan ingadozik. Ezek a közös tömegközéppont körül keringenek. Részben, vagy egészben takarhatják egymást. Az egymáshoz közeliek legjobb távcsövön nézve is egynek látszanak. A fényesség ingadozása, színkép, Doppler-effektus árulkodik, hogy ketten vannak.
2016. júl. 7. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 dellfil ***** válasza:
100%

Kiegészíteném még azzal, hogy mennyire sötét az égbolt. Azaz van-e Hold az égen, és mekkora a fényszennyezés.

Egy agyonvilágított városi utcából legfeljebb az egy-két legfényesebb csillag látszik.

"Mekkora az a csillag...

Milyen a felszíni hőmérséklete. (színképe)"

Igen, függ a hőmérséklettől is (attól meg a színkép) de nem elsődlegesen. Meg függ sugárzó felülettől is...

A fehér törpék extrém magas felszíni hőmérsékletűek, ezért ragyogó fehér fényt bocsátanak ki. De olyan picik mint egy Föld típusú bolygó ezért hiába a magas hőmérséklet a viszonylag kis felületről kis fénymennyiség jön le. A Szíriusz kísérőcsillaga a "Szíriusz B" fehér törpe (25000 K) akkor sem látszana szabad szemmel, ha nem nyomná el a fényét a ragyogó "Szíriusz A". Pedig csak 8,6 fényévnyire van. (Egyébként éppen ezért IS - mert közeli - a legfényesebb csillag az éjszakai égbolton a "Szíriusz A"

"A Szíriusz fényessége -1,44 magnitúdó, távolsága 8,6 fényév, így a Szíriusz abszolút fényessége 23-szor akkora, mint a Napé. Átmérője 1,8-szer, tömege 2,35-szor nagyobb, mint központi csillagunké. 10 000 K-es felszíni hőmérséklete miatt színe kékesfehér." - írja a wiki.

Amint látod a hőmérséklete csak harmada a fehér törpe kísérőjénél, és mégis a fényesnek látszó csillagok közé tartozik. Tehát a hőmérséklet nem elsődleges oka a fényességnek.

Csalóka a távolságtól való viszonya is a fényességnek. Hiszen egy alig pislákoló vörös törpecsillag itt lehet a "szomszédban", mégsem látszik szabad szemmel, viszont a - "szabad szemes" csillagok közt - távolinak számítóak között vannak kimondottan fényesnek láthatóak is. Például a Deneb (hattyú csillagkép alfája)

"A Deneb színképtípusa A2. Átmérője a Napénak 200-szorosa. (Ha a Naprendszerben helyezkedne el, majdnem a Föld pályájáig érne).

"A Deneb távolsága bizonytalan. A legvalószínűbb minimális érték 1500 fényév. Ez alapján az abszolút fényessége -7,5 magnitúdó. (egyes források 1600-1700 fényéves távolságot adnak meg). Ha ezt az 1500 fényéves távolságot adottnak vesszük, akkor a Deneb egyetlen szeptemberi éjszaka alatt annyi fényt sugároz ki, mint a mi Napunk száz év alatt. ...Egyes becslések szerint a távolsága 2100 vagy akár 2600 fényév is lehet. Ezek alapján a Deneb 160 000-szer fényesebb a Napunknál."

Mi az az "abszolút fényesség"?

Az a fényesség (magnitúdó) érték amellyel akkor rendelkezne a megfigyelt csillag (vagy galaxis) ha 10 parsec azaz kb. 32,61 fényév távolságból néznénk.

[link]

Tehát a csillag abszolút fényességétől erősen függeni fog a látható fényereje.

Meg persze EagleHUN által említettektől is.

Vannak csillagok, amelyek emberi időléptékben is változtatják a fényességüket. Ezek a "változócsillagok".

[link]


dellfil

2016. júl. 7. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 dellfil ***** válasza:
100%

Annyit még, hogy a csillagok energiatermelésének hevessége, legelsősorban a tömegüktől függ. Minél nagyobb tömeg, annál nagyobb energiatermelés - annál nagyobb fényesség.


dellfil

2016. júl. 7. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ! Mondják azt is, hogy néha éjfélkor a csillagok fényesebbek. Ez mitől van, és mikor?
2016. júl. 7. 10:57
 8/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát, hogy ez mennyire pontosan éjfél, az szerintem vitatható.

Az éjszaka közepén kisebb a légmozgás, vagyis a látást torzító különböző hőmérsékletű rétegek zavaró hatása is. Természetesen ekkor van a legkisebb átfénylés a horizonton a nap fényéből.


De persze még lehet ezer ok, ami miatt épphogy nem igaz ez az éjféli legjobb láthatóság. Levegő páratartalma, fátyolfelhőzet, Hold fénye stb.

2016. júl. 7. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 2*Sü ***** válasza:
100%
Abszolút értékben nem fényesebbek. De te a relatív fényességet érzékeled. Kicsit olyan ez, mint ha vaksötétben gyújtasz megy egy gyertyát. Nagyon fényesnek tűnik. Ha nappal gyújtod meg, kevésbé tűnik fényesnek. Ha meg reflektorfényben, akkor kvázi már azt is alig lehet látni, hogy egyáltalán világít. Éjfél környékén a Nap fénye a lehető legkevésbé nyomja el a csillagok fényét. (Ugye naplemente után is van némi szórt fény, mondjuk naplemente után egy-két órával sem koromfekete az égbolt.)
2016. júl. 7. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 dellfil ***** válasza:
100%

"Mondják azt is, hogy néha éjfélkor a csillagok fényesebbek."

Nyilván akkor látszanak fényesebbnek a csillagok, ha az égbolt sötétebb. Elvileg - általában gyakorlatilag is - az éjszaka közepén. Ez napnyugta, és napkelte közötti félidő környékére esik. Mikor van ez? Jó közelítéssel éjfél-egy óra körül.

A napnyugta után még elég sokáig világos van, ugyanúgy napkelte előtt már elég hamar kivilágosodik. Azért, mert légkör borítja Földünket, és ez szórja a fényt.

(Az, hogy ezek az időtartamok milyen hosszúak függ a szélességi köröktől is, ahol a megfigyelő van. Az egyenlítő könyékén rövidebb, tőle távolodva egyre hosszabbak és hosszabbak ezek az idők - pitymallat, szürkület. Ez azért van mert minél "meredekebb" szögben száll alá, vagy kel a Nap, annál rövidebb időt tölt a horizont közelében, mert rövidebb az útja.)

Mindenesetre akkor van a legsötétebb mikor "legmélyebben" van horizont alatt a Nap. Valószínűleg. :)


dellfil

2016. júl. 7. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!