Mi a fekete lyukak ellentéte?
Ha valami túlságosan összezsugorodik, de óriási tömege van, fekete lyuk keletkezik. Pl. egy Föld tömegű, üveggolyó nagyságú objektumból már fekete lyuk keletkezhet.
De mi keletkezik akkor, ha valami túlságosan megnövekedik, de nagyon kicsi tömeggel rendelkezik. Pl. egy Föld nagyságú, üveggolyó tömegű objektumból mi keletkezik?
Világűr.
A bolygóközi térben ennél (átlagosan) nagyságrendekkel több anyag van: kb 1 atom/cm^3.
A fekete lyuk képződésnél nem a tömeg a lényeg. Bármekkora tömegből keletkezhet fekete lyuk. A térfogat/tömeg arány a fontos. Egy fekete lyuknak nem nagyobb a tömege, mint a korábbi csillagnak, csak kisebb térfogatra esik össze. Adott tömeg alapján kiszámolható, mennyi a kritikus térfogat.
Ami a térfogat felett van, az nem fekete lyuk. Ha a "nem-fekete-lyuk" a fekete lyuk ellentéte, akkor ennyi. Ha extrém kicsi a sűrűsége, akkor azt gáz halmazállapotnak nevezzük. Minél nagyobb a részecskék közötti távolság, a tulajdonságai annál jobban közelítik az ideális gázok állapotegyenletei által megjósoltakat.
Létezik a fehér lyuk nevű "csoda" is, de csak papíron. A fekete lyukból még a fény sem juthat ki, a fehér lyukba viszont bejutni nem lehet, viszont kifelé igen.
"De mi keletkezik akkor, ha valami túlságosan megnövekedik, de nagyon kicsi tömeggel rendelkezik?"
Ahogy Ozmium már mondta, nem annyira a tömeg számít, hanem a sűrűség. Elméletben akármilyen kicsi fekete lyuk létezhet, ha már valahogy létrejött, de az anyag erősen ellenáll a további sűrítésnek egy ponton túl.
A gyakorlati minimum a Tolman–Oppenheimer–Volkoff határ, ami kb. 1,5-3 naptömeg. Eddigre a csillag már elérte a neutroncsillag státuszt, mert túlhaladta a Chandrasekhar határt (1,44 naptömeg), amin túl az elektronok már nem tudják tartani a páyáikat.
Karl Schwarzschild a következőt írja erről:
"Miután összeomlott a neutroncsillag szakaszba, a kevesebb, mint 2-3 naptömegű csillagok a továbbiakban neutroncsillagok maradnak és fokozatosan szétsugározzák az energiájukat, mert nincs olyan ismert mechanizmus, ami további kombinációt tenne lehetővé,és a neutronok közti erők megakadályozzák a további összeomlást. De ez a neutronok közi erő a védelem utolsó bástyája, és a legjobb számításaink azt mutatják, hogy ez a taszítás, ami megakadályozza az összeomlást, nem képes ellenállni 2-3 naptömeget meghaladó erejű gravitációnak."
Létezik egy elméleti lehetőség, egy állomás a fekete lyuk és a neutroncsillag között: a kvarkcsillag. De ez egyelőre éppolyan hopotetikus, mint az említett fehér lyukak.
Tehát a válasz az, hogy ha nincs elég erő, hogy fekete lyuk legyen, akkor neutroncsillag marad.
Sztem el kéne már felejteni a fekete lyuk vizsgálatánál a sűrűség, termodinamika 2. főtétele, stb. A fekete lyuk egy szingularitás ahol az általunk ismert fizikai törvények érvényüket vesztik.
Remélem ezzel egyet értetek? A fekete lyuk nem sűrű, elérte a végső állapotot az ős"anyag". Mi a tömeg? Vegyük elő a legalapvetőbb ismereteinket: a tömeg az anyag és energia értékét méri. A fekete lyukban rengeteg energia zsúfolódott össze, ott gyűlik az Univerzum energiája, hogy egyszer megint csináljon valamit, mondjuk egy újabb Ősrobbanást. Nincs neutron, proton, gyenge és erős magerő, elektro mágneses erő, csak gravitációs erő van. Valamiért a standard modellbe nem illik a gravitáció!, ennek oka van, szórakozik velünk a gravitációs erő. Hol gyenge, hol pedig szinte végtelenül erős. Sajnos tudásom itt ér véget, tovább gondolva egy fekete lyukat én elektron csillagnak neveznék, mert az elektron a legkisebb véges tömeggel rendelkező részecske és mivel fekete lyuk bitang erős legvalószínűbb, hogy a legkisebb részecskék tömörülnek össze egy térrészben,mert létezése bizonyított, már a fekete lyuknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!