Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges abszolút verhetetle...

Ozmium42 kérdése:

Lehetséges abszolút verhetetlen sakkozógépet készíteni?

Figyelt kérdés
2016. júl. 4. 00:09
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
26%
nem.
2016. júl. 4. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
26%
nem
2016. júl. 4. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
* eddig még senkinek sem sikerült
2016. júl. 4. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 dellfil ***** válasza:
64%

Oké, akkor készítsünk rögtön kettőt, az "abszolút verhetetlen" sakkozó gépből, és megláthatjuk, hogy lehetséges volt-e megépíteni őket... :D

Vagy nem látjuk meg, mert az állandó remi nem bizonyíték az abszolút verhetetlenségükre. (Még akkor sem ha mi emberek nem tudjuk legyőzni őket.:)

Na jó, értem én... :DDD

Olyasmi ez, mint a mindenható, mikor akkora követ teremt amelyet ő sem képes felemelni? Akkor mindenható? Hiszen nem képes... :D

Kiút: Feltételezzük, hogy a lehetséges összes sakkjátszmák száma nem végtelen. Építünk olyan sakkozógépet, amelyik ismeri az összes lejátszható játszmát és mindig a nyerő kimenetelűt választja... vagy a remit. :)

Hoppá... hogy is van ez? Tényleg véges az összes sakkjátszmák száma? ( Az érzésem az, hogy igen, bár biztos baromira nagy szám...)

Tehát elvileg (szerintem:) lehet. Két gép: örökös remi. :D


dellfil

2016. júl. 4. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
16%
elvileg igen, a mai technológiával gyakorlatilag nem.
2016. júl. 4. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
55%

ha két verhetetlen gép játszana akkor az eredmény mindig döntetlen lenne: ugyanúgy, ahogy ezt egyszerűbb játékoknál már megcsinálták.

igen, a lehetséges pozíciók száma véges (honnan venné bárki és hogy nem az?), csak éppen a sakk játékfája hatalmas, és még nem lehet kiszámolni...

[link]

2016. júl. 4. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
41%
Elméletileg igen - megfelelően nagy processzorerővel dolgozó gép biztosan meg tudná találni azokat a lépéseket, amelyekkel legalábbis nem veszít. Kivéve, ha kiderül, hogy van olyan lépéskombináció, amellyel a világos (vagy éppen a sötét) mindenképpen nyer, bármit is csinál a másik. Ekkor max. egy olyat lehetne készíteni, amelyik világossal (ill. sötéttel) mindig nyer. Amennyire ismerem a sakkot, elég valószínűtlennek tartom, hogy bármelyik félnek is lenne "abszolút nyerése", de hát az én agyam is csak emberi...
2016. júl. 4. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
0%
#7:Alaptétel, hogy MINDIG van nyerő stratégia.
2016. júl. 4. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
17%

Pontosítsunk: egy ideig van mindig nyerő stratégia. Látva itt a többi hsz-t, én is kapok egy szép lepontozást, de mivel láttalak már hasznos válaszokat adni kérdező, így megpróbálom. :)

Alapvetően dulifuli jó úton indult el, de nem értek vele egyet: az örökös remi igenis bizonyíték lenne rá, mégpedig mivel mindkettő verhetetlen, azaz egyenlően erősek, így sosem bírnak egymással, más végeredménye ugye meg nem lehet, vagy nyer az egyik, vagy döntetlen (többi lentebb). A 7-es hozzászólóval egyetértek, de ő csak egy gép megalkotására írta le. Szóval:

Egy gépet mindenképpen, ha úgy programoznák be (nem értek hozzá), hogy betáplálnának rengeteg (milliónyi) sakkmeccset, vagy a létező összes kombinációt (itt látszik, hogy nem értek hozzá, nem tudom, melyik lenne a célravezetőbb), egy tényleg bivaly processzorral biztosan kikalkulálná azokat a lépéseket, amelyekkel nem tud veszteni. Most attól tekintsünk el, hogy ha a világos pl e-re húz, vagy d-re húz, azonnal számolgatni kezd a gép, hogy mi lenne a legmegfelelőbb, hiszen akkor is valami borzasztó sok megoldás van, és utána is végtelenül sok a kombináció. A gép úgy lenne megtervezve, hogy minél kevesebb lépést számoljon, amivel nyerhet.

Két gép esetén valszeg ugyanez a mechanizmus működne, de ez sokkal bonyolultabb elmélet lehet, egyben sokkal érdekesebb is: hiszen nincs két tökéletesen ugyanolyan anyag még atomi szinten sem a világegyetemben. A válasz elején írtam, hogy igenis bizonyíték lenne rá a remi, nos, egy ideig, egy nagyon hosszú ideig, hiszen mégiscsak verhetetlenek a gépek. De ha végtelen időnk lenne, az egyik biztosan tudna nyerni. Szóval szerintem nem, két verhetetlen gépet nem lehet megalkotni.

2016. júl. 4. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Nem dulifuli, dellfil, bocsánat :D
2016. júl. 4. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!