Gyorsulva tágul?
Hubble megfigyelései szerint a világűr gyorsulva tágul.
Minél távolabbi galaxist figyelünk meg annál nagyobb a vörös eltolódás ami ennek a bizonyítéka.
De kérdem én: a világűr kb 14 milliárd éves a legtávolabbi galaxisok 14 milliárd évvel ezelőtti fényét látjuk persze hogy akkor még száguldoztak mint a veszedelem, de minél közelebbi galaxist vizsgálunk annál kisebb a vörös eltolódás mivel a belőlük érkező fény már egy idősebb galaxis állapotát mutatja, ebből viszont az következik, hogy minél közelebbi tehát minél öregebb egy galaxis annál lassabban távolodik tőlünk.
Ha valaki érti a gondolat menetemet, kérem írja le hol hibádzik.
Köszi.
Nem teljesen értem, hogy mit szeretnél.
"a legtávolabbi galaxisok 14 milliárd évvel ezelőtti fényét látjuk persze hogy akkor még száguldoztak mint a veszedelem"
Mi okuk volt akkor száguldozni most meg nem száguldozni? Onnantól, hogy kialakultak a galaxisok, csak egymás gravitációs terük tudja megváltoztatni a mozgásukat és ez azóta is igaz. Pont ugyanannyi okuk volt akkor száguldozni, mint most. Az univerzum meg a kezdetektől tágul, azóta jelen van az abból származó vöröseltolódás.
Hubble megfigyelési arra irányultak, hogy megmérte a galaxisok vöröseltolódásból származó radiális sebességeit és a távolságukat a galaxisokban található cefeida típusú változók pulzációs periódusainak mérésével. Azt találta, hogy a kettő között lineáris összefüggés van: v=Hr, ahol r a távolság, v a sebesség, H meg egy időben lassan változó paraméter, amit aztán róla neveztek el. Ez pedig azt mondja, hogy minél távolabb van valami, annál gyorsabban távolodik tőlünk. Ebből való extrapoláció eredménye az egész kozmológiai modellünk.
"Hubble megfigyelései szerint a világűr gyorsulva tágul."
Hubble ilyet soha nem figyelt meg. Valóban gyorsulva tágul, de erre sok-sok évtizeddel Hubble után jöttünk rá.
"Minél távolabbi galaxist figyelünk meg annál nagyobb a vörös eltolódás ami ennek a bizonyítéka."
Nem, dehogyis. Ez abszolút nem ennek a bizonyítéka. Ez szimplán a világegyetem tágulásának a bizonyítéka. Fogj egy lufit, rajzolj rá pöttyöket, és kezdd el felfújni. Azt fogod tapasztalni, hogy bármelyik kiválasztott pöttytől az összes többi pötty távolodni fog - mégpedig annál nagyobb sebességgel, minél távolabb van tőle. De ez abszolút nem jelenti azt, hgoy a lufi gyorsulva tágul.
"a legtávolabbi galaxisok 14 milliárd évvel ezelőtti fényét látjuk persze hogy akkor még száguldoztak mint a veszedelem"
Ha csak ezt az egy hatást (kor -> tágulás sebessége) vizsgálnánk, és gyorsulva tágul a világegyetem, akkor a legtávolabbi galaxisoknak, amiknek a fénye a leghosszabb idő alatt ér ide, mozognának a leglassabban: hiszen akkoriban még lassabb volt a tágulás!
"de minél közelebbi galaxist vizsgálunk annál kisebb a vörös eltolódás mivel a belőlük érkező fény már egy idősebb galaxis állapotát mutatja, ebből viszont az következik, hogy minél közelebbi tehát minél öregebb egy galaxis annál lassabban távolodik tőlünk."
Ismételten: annak kéne a leggyorsabbnak lennie.
Sok hibát elkövettél a gondolatmenetedben. Amit kiemelnék, az talán az, hogy a fő tényező nem az, hogy milyen régi galaxist látunk, és akkoriban milyen sebességgel tágult a világegyetem, a fő tényező a távolság. Lsd: lufis példát. Az inflációs szakasz kezdetétől és végétől eltekintve a gyorsulás üteme nem változik olyan hűde drasztikusan, ámde a távolsággal igencsak drasztikusan nő a galaxisok távolodási sebessége. A galaxisok közötti tér tágl, minden távolodik mindnetől (ha a sajátmozgásukat nem számítjuk persze), mégpedig annál gyorsabban, minél távolabb vannak. Nem az időben való visszatekintés miatt, hanem azért, mert ez a tágulás így működik. A lufinál jobban nehéz megmagyarázni, de ha van valakinek ötlete, szívesen veszem :)
"a legtávolabbi galaxisok 14 milliárd évvel ezelőtti fényét látjuk persze hogy akkor még száguldoztak mint a veszedelem"
Nem száguldoztak sehova. A vöröseltolódás nem a saját mozgásukból következik, hanem hogy a közöttünk lévő tér a távolság függvényében nő, tehát az akkor indult fény a távolságtól függő doppler-effektust szenved.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!