Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell kiszámolni a...

Hogyan kell kiszámolni a mátrix determinánsát?

Figyelt kérdés

Hoztam egy konkrét példát:


2x+3y+4z=5

x-2y-5z=0

8x-3y =0

egyenletből

2 3 4

1 -2 -5

8 -3 0

mátrix lesz és a jobboldalából

5

0

0


Eddig értem, de utána hogyan kell a vektor és mátrix segítségével kiszámolni a determinánst?

Kérlek úgy írjátok le, hogy egy hülye is megértse!

Előre is köszönöm a válaszokat.



#vektor #mátrix #matektanárfogvatart #valójábancsakkíváncsivagyok._.
2016. jún. 17. 12:48
 1/9 A kérdező kommentje:
Örömmel fogadok más példát is a lényeg, hogy érthető legyen.
2016. jún. 17. 12:49
 2/9 Mojjo ***** válasza:
75%

[link]

lsd itt a 3×3-as mátrix determinánsa részt. Én nem szoktam szívni azzal, hgoy felbontsam 3 db 2x2-es determinánsra, hanem egyből a

det(A) = aei + bfg + cdh - gec - hfa - idb képlettel számolom. Ezt nem kell megjegyezni, csak rajzold be a 3x3-as mátrixba ezeket a vonalakat. Látni fogod, hogy az összeadandók fentről le, balról jobbra mennek, a kivonandók pedig lentről felfelé, belról jobbra. Érdemes a wikin lévő ceg helyett a gec irányt behúzni (ugyana természetesen az eredmény), mert így jobban látod az általános logikáját.

2016. jún. 17. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Mojjo ***** válasza:
50%
Egyébként klasz, meg izgalmas dolog mátrix determinánsokkal kiszámolni egy ilyen egyenletrendszert, de igazából teljesen felesleges. Egy ilyen primitív egyenletrendszert 30 másodperc alatt kiszámolsz favágómódszerrel, mindenféle mátrixdetermináns nélkül.
2016. jún. 17. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a gyors és jó válaszod :) még arra lettem volna kíváncsi, hogy ennek segítségével hogyan lehet megadni az egyenlet megoldásainak a számát?



Vegyünk most egy egyszerűbbet, nehogy túl bonyolult legyen:

3x+2y=14

x+4y=8


Ennek az egyenletrendszernek ugyebár egy megoldása van, az x = 4 és y = 1.


Felírva mátrixba:

3 2

1 4

A determináns: 10

A vektor 14; 8


Ezekből hogyan kapom meg a megoldások számát?

2016. jún. 17. 13:14
 5/9 A kérdező kommentje:

Annyit sikerült megfigyelnem, hogyha a determináns 0 akkor vagy végtelen sok megoldás van, vagy 0.

Csak ennyire pontosan lehet megadni a megoldások számát?

2016. jún. 17. 13:20
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha ugyanannyi ismeretlened van, mint egyenleted, és az egyenletek egymástól függetlenek (tehát az egyik egyenlet nem egyiknek a valahányszorosa, vagy több egyenletet konstanssal szorozva és előjelesen összeadva megkapható valamelyik egyenlet), akkor egyértelmű a megoldás, ami vagy van, vagy nincs, ebben az esetben, ha az egyenlet ismeretlenjeinek együtthatóiból felírt mátrix determinánsa 0, akkor nincs megoldása, ha pedig 0-tól különböző, akkor van.


Másik oldalról megközelítve: ha a determináns nem 0, akkor egyértelmű megoldása van, ha 0, akkor vagy nincs megoldása, vagy végtelen sok megoldása van, ekkor vannak egyenletek, hogy azok valahogyan függnek egymástól, ekkor lesznek olyan ismeretlenek, amelyek csak egy másik függvényében írhatóak fel.


Példák: I:


x+y+z=5

3x-y+2z=8

6x-2y+4z=16


Ebben az egyeneletrendszerben a harmadik egyenlet a második kétszerese, tehát ezek függnek egymástól, így a harmadik egyenlet el is hagyható, így marad:


x+y+z=5

3x-y+2z=8


Ezek már nem függnek egymástól, tehát végtelen sok megoldása lesz ennek az egyenletrendszernek, így az eredetinek is.


II:


x+y+z=5

3x-y+2z=8

5x+y+4z=18


Itt ha az első egyenletet megszorozzuk 2-vel és hozzáadjuk a másodikhoz, akkor pont a harmadikat kapjuk, ezért a fentiek miatt ismét elhagyható a harmadik egyenlet, és ugyanazt kapjuk, hogy végtelen sok megoldása lesz.


III:


x+y+z=5

3x-y+2z=8

5x+y+4z=16


Itt az egyenletek már nem függnek egymástól, de a determináns 0 lesz, így az egyenletrendszernek nem lesz megoldása (az persze igaz, hogy a mátrixban a sorok függeni fognak egymástól, ezért lesz a determináns 0).


Az ilyen egyenletrendszerek megoldásához a Gauss-elimináció ajánlott, többegyenletesekre pedig a Cramer-szabály. Mi is tanultunk ezeken kívül még vagy 2 módszert, hogy hogyan lehet megoldani, amit vizsgára tudtam, mára meg nem tudnám magamtól úgy megcsinálni.

2016. jún. 17. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ, most már ebből szinte minden tiszta.

Igazából még az érdekelne egyedül, hogy valahogy a determináns segítségével meg lehet adni a megoldások számát, ha a determináns egy nullánál nagyobb szám?

2016. jún. 17. 15:56
 8/9 anonim ***** válasza:

Gyakorláshoz egyszer csináltam egy munkalapot:

[link]

Ez háromismeretlenesre, de ott van négy ismeretlenre is.

2016. jún. 17. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, megnézem, közben megtaláltam azt is, hogyan kell kiszámolni egy adott egyenletrendszer megoldását.
2016. jún. 17. 21:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!