A legelső sejtek, melyek bekebelezték a mai mitokondrium ősét milyen anyagcserét folytattak? (endoszimbiózis elmélet)
Akkoriban sok magas energiatartalmú anyag volt a tengerekben, szóval valami heterotróf vagy kemolitotróf szervezetek lehettek. Maga az edoszimbiózis arra utal, hogy olykor bekebeleztek más egysejtűeket, ami egy jellegzetesen heterotróf időtöltés. :)
Mivel az eubaktériumok(tól) már korábban divergáltak, ezek a mai archeákhoz hasonlóak lehettek, amit a hasonló génszerveződés, kodonhasználat stb. máig valószínűsít.
"olykor bekebeleztek más egysejtűeket, ami egy jellegzetesen heterotróf időtöltés. :) "
ha olykor, akkor mixotróf
A kérdésre azért nehéz válaszolni, mert nem tudjuk, hogyan, sem azt pontosan mikor alakult ki a mitokondrium (mikor ment végbe az endoszimbiózis). Nyilván fosszilis nyomok nincsenek, és a molekuláris bizonyítékokból is nehéz következtetni, többek között azért, mivel elég régen történt az eset. Az azért valószínű, hogy a gazdasejt, amelybe a mitokondrium őse bekerült, heterotróf volt. Ugyanakkor ezen belül nagyon nehéz pontosabbat mondani.
Még az sem biztos, hogy a gazdasejt eukarióta volt. Természetesen ez sem kizárható (az elméletet is ebben a formában fogalmazták meg először). Emellett szól, hogy bekebelezésre (amiről te és az 1. válaszoló is ír) csak az eukarióták képesek. Ugyanakkor nem biztos, hogy a mitokondrium őse bekebelezéssel került a gazdasejtbe.
Vannak olyan jelek, amelyek arra utalnak, hogy még az eukarióták kialakulása előtt történt a mitokondrium-ős endoszimbiózisának kialakulása. Erre utal például az, hogy az összes eukarióta rendelkezik mitokondriummal (illetve az a néhány, amelyik nem, másodlagosan vesztette el, vagy átalakult). Egyes hipotézisek szerint épp a mitokondrium endoszimbiózisa vezetett az eukarióták kialakulásához.
Itt egy szemléletes ábra néhány lehetséges kialakulási útról.
A kép innen származik, itt két fő lehetőséget tárgyalnak, de ennél lényegesen több különböző elképzelés van:
Kicsit pontosítanám az előző válaszomat (lusta voltam visszanézni korábbi tanulmányaimat, de a hamar munka ritkán jó).
A gazdasejt őse lehetett autotróf is. Az ún. hidrogén hipotézis szerint (aminek magyar vonatkozása is van) a gazdasejt egy (valószínűleg autotróf, és mint az 1. válaszoló is írta, kemolitotróf) metanogén ősbaktérium lehetett, ami egy hidrogéntermelő baktériummal alakított ki szimbiózist, és ez vált később nagyon szorossá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!