A tüdő szövetének sejtjeiben van mitokondrium?
Figyelt kérdés
2015. jún. 12. 18:40
2/6 anonim válasza:
A prokarióták (pl. egyszerűbb baktériumok) kivételével minden sejtben van mitokondrium.
3/6 A kérdező kommentje:
A vörösvértestekben sincs. Ők a glikolízisből nyerik az energiát.
2015. jún. 12. 22:09
4/6 anonim válasza:
mert nincs is sejtmagjuk, de azok tök más jellegűek
5/6 anonim válasza:
A vörösvértest egy olyan eukarióta sejt, aminek nincs se sejtmagja, se mitokondriuma, ergo nem is eukarióta sejt. De akkor mi?
Jó, nyilván egy _erősen_ módosult eukarióta sejt, ami önmagában se szaporodni, se igazából életben maradni nem képes. Ennek nyilván az az oka, hogy egy nagyon specializált sejtről beszélünk. Ugyanakkor képződése során nagyon is rendelkezett mind maggal, mind mitokondriummal, ezeket másodlagosan veszti el.
Tulajdonképpen az a kérdés, hogy van-e rajta kívül olyan sejt, ami másodlagosan elveszti a mitokondriumot. Emberben nem ismeretes más ilyen sejt, azonban léteznek mitokondrium nélküli parazita eukarióták.
6/6 termoxi válasza:
Vannak. Például az alveolusok falát alkotó II-es típusú pneumocytákban nagyon sok van, a bronchusok hámsejtjeiben szintén vannak, mivel ezek csillókat tartalmaznak, amelyek mozgásához ATP-re van szükség, a csillókban lévő dineinek csak így tudnak működni. Minden sejtben működik a glikolízis. A vörösvértestekben valóban nincs mitokondrium, de ha megnézzük, láthatjuk, hogy a vörösvértestek nagyon rövid életűek, 100-120 napig életképesek, ezalatt nekik elegendő energiát biztosít a glikolízis folyamata. Bár a kérdésben nem volt más, csak a tüdő, azért én még írnék pár szervet. A szívizomszövetben rengeteg mitokondrium van, mert ott nagy szükség van a folyamatos és nagy mennyiségű ATP-re. A máj sejtjeiben szintén ezres nagyságrendű a mitokondriumok száma sejtenként. A nagy ozmotikus munkát végző szerves szöveteinek sejtjeiben is sok a mitokondrium, például a gyomor sósavtermelő sejtjeiben, a vesetubulusok sejtjeiben olyan nagy a mitokondriumok száma, hogy az elektronmikroszkóppal bazális csíkolat néven futó struktúraként jelenik meg. Itt nagyon fontos a nagy mennyiségű ATP a visszaszívó folyamatok miatt. A vékonybél bélbolyhait alkotó enterocytákban, más néven rezorpciós sejtekben szintén nagyon sok mitokondrium van, mivel ezek a sejtek felelősek a különböző anyagok felszívásáért, de a köztük lévő kehelysejtekben is nagy a számuk, ezek egyébként a vastagbélben is vannak. Ami fontos, az az, hogy minden sejtnek szüksége van ATP-re, mivel a sejtmembránon keresztül az ATP nem tud átjutni, így kívülről sem tud bejutni a sejtbe, tehát szükségszerűen a sejtekben kell keletkeznie, ebből pedig az következik, hogy minden sejtben lezajlik a glikolízis folyamata, ami ATP-t eredményez, a legtöbb sejt, emberi sejt azonban tartalmaz mitokondriumot, így bennük a terminális oxidáció során keletkező ATP termelés a jelentősebb energiaszolgáltató. Zárásul még megemlíteném az agyat, aminek a glükóz a fő energiahordozója, az agysejtek nagyon intenzív anyagcserével rendelkeznek, emiatt nagy számú mitokondriummal rendelkeznek ők is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!