Miért pusztul el a hímivarsejtben a mitokondrium a megtermékenyítés során?
Bár való igaz, hogy a mitokondriumok a spermium nyaki részében találhatóak, de kimutatták, hogy ezek is bejuthatnak a sejtmaggal együtt a petesejtbe.
Azonban már korábban sejtették, hogy (általában) a petesejtbe bejutó apai mitokondriumok elpusztulnak. 1999-ben egy kutatócsoport felfedezte, hogy az apai mitokondriumok ubikvitinnel (egy, a fehérjék lebontásában szerepet játszó fehérjével) jelelölődnek a petesejtben. Valószínűleg ez vezet a későbbi lebontásukhoz.
Sőt, elvileg nagyon ritkán (legalábbis ember esetében ritkán) az apai eredetű mitokondrium is túlélheti a megtermékenyítést, és megjelenhet az utód sejtjeiben. Ha jól tudom, emberben még csak egyszer találtak példát ilyenre.
(plusz az első hivatkozás)
Amennyire tudom, nincs pontos magyarázat arra, hogy a legtöbb fajnál miért csak az egyik szülőtől származik az organelláris genom (növények esetében ugyanis a kloroplasztisz DNS-ére is igaz). Azonban biztosan összefüggésben lehet azzal, hogy míg a két szülőtől származó nukleáris DNS rekombinálódik egymással a meiózis során, a mitokondriális genom esetében erre nincs lehetőség, azaz jóval nagyobb különbségek halmozódhatnak fel.
Egyes feltételezések szerint az eltérő genomú mitokondriumok között konfliktus (versengés) alakulhat ki, ami veszélyezteti a sejtek működését.
Az egyetemen tanultunk valamilyen egyszerűbb élőlényről, ahol mindkét szülőtől nagyjából azonos számú mitokondrium kerül a zigótába, és ezek lényegében addig mészárolják egymást, amíg csak az egyik szülő mitokondriumai maradnak meg. Sajnos már nem emlékszem pontosan a részetekre, és forrást se találtam. :S
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!