Amiket az égen látunk csillagokat (az összeset értem ez alatt, tehát minden "csillagra") az tényleg a múlt?
Minden, amit látunk, a múlt. A nap is. Tehát egyikről nem tudjuk, hogy ott van-e még jelenleg. Azt tudjuk, hogy néhány perce (pl. a nap esetében) vagy valahány éve (attól függ, hogy hány fényévre van az adott csillag) ott volt.
A csillagoknak saját fényük van, olyanok, mint a nap. Az égen láthatsz még naprendszerbeli objektumokat is, pl. bolygókat. Ezekenek nincs saját fényük, a nap világítja meg őket. De szabad szemmel úgy néznek ki, mint a csillagok. De még ezekből is a múltat látjuk (bár általában csak percekkel mérhető múltat).
Az első kettő is jól írja viszont második egyik állítása hibás:
"Egyik másik elpusztult már"
A földről szabad szemmel is látható csillagok többsége a galaxisunknak csak egy egészen kis részét teszi ki, a legnagyobbakat kivéve. Azaz egy 50 fényév sugarú (100 fényév átmérő) gömb a látható csillagok 98%-át le is fedi, miközben a saját galaxisunk is 200000 fényév átmérőjű!
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Ráadásul ha ilyen közel pusztulna el egy csillag akár Nova de főleg Szupernova vagy Hypernova véggel, az nekünk is nagyon gáz lenne, abból annyit éreznénk meg hogy nem azzal törődnénk látjuk-e. El is pusztulhatnánk.
(Volt már itt is erről "vitafórum", milyen messziről árt, vagy milyen messziről nem az ilyesmi, de nem találtam meg. Lszi linkelje vki.)
Szóval a szabad szemmel látható csillagok közül nem pusztult el egy sem, bár olyan képüket látjuk ami már régmúlt (akár 50 évvel is.) legtöbbjük már máshol van nem pont ott ahol látszik.
"ha ilyen közel pusztulna el egy csillag akár Nova de főleg Szupernova vagy Hypernova véggel, az nekünk is nagyon gáz lenne"
A csillagok többsége átlagos törpecsillag, mint a Nap, és ezek nem fogják szupernóvaként végezni. A nóva meg egy másik történet, az nem a csillag halála, hanem egy ismétlődő jelenség bizonyos szoros kettősöknél.
"Szóval a szabad szemmel látható csillagok közül nem pusztult el egy sem"
Ez egyáltalán nem 100% ám. Pl. a Betelgeuse egy az élettartama végén álló vörös szuperóriás, ami akármikor szupernóvává alakulhat vagy alakulhatott. Az "akármikor"-t itt most természetesen csillagászati értelemben kell venni, bekövetkezhet holnap is vagy ötvenezer év múlva. A csillag távolsága kb. 500 fényév, szóval teljesen nem lehet kizárni, hogy pl. 200 éve elpusztult már, csak még nem ért ide a szupernóva fénye.
"Szóval a szabad szemmel látható csillagok közül nem pusztult el egy sem"
A pusztulásra jellemző hatások is maximum fénysebességgel terjednek, így ez a kijelentés hibás, a már mások által leírt okokból.
Igen, de azért nagy különbségeket ne várjál.
10 vagy akár 100 év alatt az égen annyira keveset mozdul el egy csillag, hogy szinte észre se lehet venni.
Ugyanígy nagyon nem valószínű, hogy nova lesz belőle (azt észrevennéd még innen is).
Tehát a többségnél mondhatjuk az, hogy nagyjából ott van és úgy néz ki most is, mint amit látsz belőle.
Az a pár csillag pedig, ami messze van, és szabad szemmel is látható, tényleg nem sok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!