Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény éget, légüres térben a...

A fény éget, légüres térben a lézer? Hogyan zajlik ez a folyamat?

Figyelt kérdés

Amikor például a nagyítót fény alá tesszük és azzal égetjük meg a lapot, akkor a fény energiája miatt ég meg, vagy pedig azon a ponton, annyira felmelegedik a levegő, hogy megégeti a papírt, ám akkor a levegőnek is valamitől fel kell melegednie, nem? Valamint légüres térben, a lézer továbbra is képes égetni*kérdőjel* Egyik kérdésre a válasz, lehetséges, hogy a másikat is megválaszolja, de azért beírtam. :D

Előre is köszönöm a válaszokat!


2016. máj. 22. 05:27
 1/9 A kérdező kommentje:
Nem engedett több kérdőjelet rakni, ezért került oda, a "*kérdőjel*", ami a ?-et helyettesítené.
2016. máj. 22. 05:29
 2/9 anonim ***** válasza:
Légüres térben nem jön létre égés, mert az nem más, mint az oxigénnel való reakció. Az anyag azonban károsodni fog, mivel a nagy hőmérséklet miatt fel fog bomlani a rácsszerkezete, szublimálni fog.
2016. máj. 22. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Légüres térben a lézer ugy megégeti a ...a...a semmit, hogy arrul kodul hacsak nem ugrik félre! (Egy hangyányi gondolkodás?)
2016. máj. 22. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 harminezer oxigén ***** válasza:

hali


A fény energiát hordoz, és hullámként terjed (ezért jut át a vákuumon), de rendelkezik részecske tulajdonságokkal rendelkezik (képes kölcsönhatásra), pl a nagyítós példád.


Előttem is írták, vákuumban nincs égés mert, nincs oxigén. Ott hőterhelés miatti korrózió megy végbe (anyagroncsolódás), extrém esetben gyors halmazállapot változás (szublimálás).


A nagyítóval azért tudsz égetni mert minden adott az égéshez: éghető anyag (pl, papír stb.), oxigén (a légkörből), és elegendő hő (ezt a nagyítóval állítod elő a napfény egy pontra koncentrálásával)

2016. máj. 22. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Korrózió nem jön létre vákuumban, maximum erózió!
2016. máj. 22. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:

Én a lézerre az "égetés" szó alapján mindenképpen a hőhatást értelmezem, mert ugyebár oxigén nélkül valódi égés nem lesz.

Ha jól értem, itt az a kérdés, hogy a lézer hőhatása a megcélzott testre érvényesül-e vákuumban.

De még mennyire. Még jobban, mint levegőben, hiszen nincs veszteség abból, amit elnyel a közeg és ezzel önmaga melegszik.

Nem, a lézer nem a levegő felmelegítésével éget, hanem azzal, hogy a besugárzott felületet melegíti. A nagyítós játék is működne vákuumban. Légkörben is minimális egyébként a levegő felmelegítésére "vesztegetett" hő, a legnagyobb része ott köt ki, ahová célozták.

És igen, például a papírt is "kiégeti" a lézer vákuumban is, nem elégeti, hiszen nincs oxigén, hanem elszenesíti, majd elpárologtatja.

2016. máj. 23. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 harminezer oxigén ***** válasza:

Tisztelt #5 válaszoló!


Igazad van rosszul írtam, a korrózió kémiai úton létrejött anyagváltozás (azért nem roncsolást írtam mert pl alumínium esetében a korrózió (oxszidáció) növeli az anyag fizikai tulajdonságait pl, olvadáspont, keménység stb)


De az erózió sem helyes, ez egy geológiai kifejezés amit az időjárás okozta talaj és kőzet aprózódásra használnak.


Szerintem maradjunk az anyagroncsolódásnál :) .

2016. máj. 24. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ha az éget szót kicseréljük hevít-re minden a helyére kerül.

A nagyítóval a földfelszínen felhevíted az anyagot, ami a levegő oxigénjével reakcióba léphet és meggyulladhat, esetleg parázslást figyelhetsz meg.

Ugyanez igaz légüres térben, ahol a lézer szintén hevít, csak ott nincs oxigén...

2016. máj. 25. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat! Valóban először magára az égésre gondoltam, de aztán nekem is eszembe jutott, hogy nem igazán lehet légüres térben oxigén, így a hevítésre, anyagkárosító hatásra gondoltam. Úgy gondolom mindenkitől kielégítő és részletes választ kaptam. Köszönöm még egyszer! ^^
2016. jún. 28. 21:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!